PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie zespół do spraw działkowców?

  • PAP    13 lipca 2012 - 12:37
Powstanie zespół do spraw działkowców?

PSL zwrócił się do innych klubów parlamentarnych i Polskiego Związku Działkowców o zgłoszenie ekspertów do zespołu, który opracowałby zmiany w częściowo zakwestionowanej przez Trybunał Konstytucyjny ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.
„Klub PSL proponuje, by kluby parlamentarne zgłosiły po dwóch ekspertów i już rozpoczęły prace nad nowelizacją ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych” – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Janusz Piechociński (PSL).

Czytaj też: Koniec z monopolem PZD nie oznacza, że ogródki pokryje beton

Jak zauważył, w głosach odrębnych i w głosach większości członków TK pojawiły się „daleko idące wskazania” co do zmian w tej ustawie.

Zdaniem Piechcińskiego powołanie zespołu ekspertów „pozwoli ograniczyć wojnę partyjną wokół zapowiadanych projektów i zmienić relacje między polityką, samorządem, a środowiskiem działkowców”. „Zwracamy się także do związku (PZD), by wydelegował swoich ekspertów” – dodał poseł ludowców.

Zwracał uwagę na „radość części środowisk samorządowych, szczególnie dużych miast i jeszcze większą radość firm deweloperskich” w sprawie rozstrzygnięcia TK. Trybunał Konstytucyjny w środę zakwestionował prawie połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych – ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje.

Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że niekonstytucyjne przywileje PZD dotyczą pozycji Związku względem innych organizacji zrzeszających działkowców, sytuacji właścicieli gruntów, na których utworzono ogrody działkowe, oraz stosunków PZD ze zrzeszonymi z nimi działkowcami.

Zdania odrębne zgłosili dwaj sędziowie: Marek Kotlinowski i Andrzej Wróbel. Trybunał zaznaczył w uzasadnieniu, że niekonstytucyjne przywileje PZD dotyczą pozycji Związku względem innych organizacji zrzeszających działkowców, sytuacji właścicieli gruntów, na których utworzono ogrody działkowe, oraz stosunków PZD ze zrzeszonymi z nimi działkowcami.
Zgodnie z wyrokiem TK, Sejm ma 18 miesięcy na zmianę 23 przepisów.

Od razu po opublikowaniu straci moc artykuł, który nakazuje Skarbowi Państwa i samorządom przekazywanie PZD w nieodpłatne użytkowanie gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, pod rodzinne ogrody działkowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.