PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Budżet na 2018 r. będzie rekordowy

  • PAP/AT    22 grudnia 2017 - 06:15
Poznań: Budżet na 2018 r. będzie rekordowy
Podczas grudniowej sesji radni przyjęli projekt budżetu Poznania na 2018 rok (fot.poznan.pl)

Przyjęty podczas sesji budżet Poznania zakłada ponad 3,5 mld zł dochodów i niemal 4 mld wydatków. Deficyt budżetowy sięgnie zatem niemal 415 mln zł.
• Prawie 415 mln zł wyniesie deficyt w przyszłorocznym budżeci Poznania.

• Mimo że sesja budżetowa rozpoczęła się w czwartek rano, radni uchwali budżet na 2018 rok dopiero przed godz. 1. w nocy.

• Zdaniem władz miasta, przyszłoroczny budżet będzie "rekordowy", a nakłady na miejskie inwestycje wyniosą prawie 850 mln zł.

Przyjęty podczas sesji budżet miasta zakłada ponad 3,5 mld zł dochodów i niemal 4 mld wydatków. Deficyt budżetowy sięgnie zatem niemal 415 mln zł. Za przyjęciem budżetu głosowało 22 radnych, przeciw było 10.

Zdaniem władz miasta, przyszłoroczny budżet będzie "rekordowy", a nakłady na miejskie inwestycje wyniosą prawie 850 mln zł. Najwięcej pieniędzy w przyszłym roku pochłoną jednak wydatki na oświatę, a także na drogi i komunikację zbiorową - sumy przekazane na każdą z tych sfer wyniosą ponad 1 mld zł. Z kolei na zdrowie i politykę społeczną wydatki sięgną ponad 700 mln zł.

Inwestycje w komunikację zbiorową wzrosną o niemal 170 proc. Do największych zadań w tym zakresie należeć będą: I etap budowy trasy tramwajowej na Naramowice, przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 czerwca 1956, przebudowa trasy tramwajowej: Kórnicka - os. Lecha - rondo Żegrze wraz z budową odcinka od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej, oraz rozpoczynający się II etap budowy systemu parkingów Park and Ride.

W budżecie znalazły się też środki na I etap Programu Centrum polegający na przebudowie tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ścisłym centrum miasta; na budowę Muzeum Enigmy, rewaloryzację placu Kolegiackiego i przebudowę Rynku Łazarskiego.

Wśród zaplanowanych na przyszły rok działań jest też m.in. modernizacja kina Muza oraz remont zachodniego skrzydła Centrum Kultury Zamek. Budżet zakłada też środki na powstanie Centrum Medycyny Senioralnej i Centrum Opieki Paliatywnej.

Sesja budżetowa rozpoczęła się w czwartek rano. Ze względu na konieczność rozpatrzenia wszystkich ponad 500 poprawek i burzliwej dyskusji, radni uchwalili przyszłoroczny budżet dopiero przed godz. 1 w nocy.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz (PO) powiedział, że "po to nad tym budżetem pracowaliśmy składając także swoje poprawki, ciesząc się z tego, że część z nich została przyjęta jako autopoprawki, żeby ten projekt uznać za dobry. W związku z tym w tym kształcie, w jakim on jest w tej chwili, uznajemy go za naprawdę dobry".

"Ten budżet jest bardzo proinwestycyjny, bardzo duża kwota jest w nim uwzględniona na inwestycje, a to one zawsze świadczą o rozwoju miasta. Jeśli inwestujemy, to znaczy, że z tego będą w przyszłości i miejsca pracy, i miasto się będzie rozwijało, i zachęcało do tego, by przyjeżdżali tu mieszkańcy - a jeśli będzie więcej mieszkańców, to i wpływów z podatków. To wszystko się wtedy napędza" - dodał.

Radna klubu Zjednoczonej Lewicy Halina Owsianna pytana o ocenę budżetu, wśród jego największych mankamentów wskazała m.in. brak środków na "potrzeby bieżące". "Budżet jest, jaki jest i się niestety nie rozciągnie. Mamy świadomość, że niektórych rzeczy nie da się załatwić, ale ogólnie jesteśmy z niego bardzo zadowoleni. Myślę, że te nasze wszystkie podstawowe postulaty znalazły odzwierciedlenie w tym budżecie i myślę, że możemy być zadowoleni, a zapewne jeszcze w ciągu roku jakimiś dodatkowymi poprawkami dopełnimy wszelkich niedociągnięć" - zaznaczyła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.