PARTNER PORTALU
 • BGK

Poznań, budżet obywatelski 2017 r.: Więcej pieniędzy i nowe zasady

 • PAP/AT    19 lipca 2016 - 17:33
Poznań, budżet obywatelski 2017 r.: Więcej pieniędzy i nowe zasady
System miejskich rowerów działa w Poznaniu od kwietnia 2012 roku (fot.poznan.pl)

• 17,5 mln zł, czyli 2,5 mln zł więcej niż przed rokiem, wynosi tegoroczna pula Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO).
• Pomysły zgłaszać mogą i najlepsze projekty wybiorą wszyscy mieszkańcy miasta - także osoby nieletnie.
• W tegorocznej edycji głosowanie odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej
Przyjmowanie wniosków z projektami, które zostaną ocenione i zweryfikowane a potem poddane głosowaniu, rozpocznie się 1 sierpnia. Głosowanie przeprowadzone zostanie w listopadzie. Najlepsze pomysły, które dostaną dofinansowanie z miejskiej kasy, przedstawione zostaną w grudniu.

Jak powiedział we wtorek (19 lipiec) na konferencji prasowej Bartosz Aleksandrowicz z miejskiego zespołu ds. PBO, tegoroczna edycja konsultacji została zorganizowana według nowych zasad. Po raz pierwszy uczestnikami konsultacji społecznych - zarówno zgłaszającymi projekty, jak i wybierającymi godne dofinansowania przedsięwzięcia, mogą być wszyscy mieszkańcy Poznania - niezależnie od wieku.

W tegorocznej edycji głosowanie odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej, poprzez stronę internetową oraz w 42 stacjonarnych punktach do głosowania. Niewykluczone, że zostaną one zorganizowane w tych miejscach, w których część poznaniaków głosowała w ostatnich wyborach powszechnych.

Czytaj też: Budżety obywatelskie. Oto raport cen najpopularniejszych projektów

Pula PBO, 17,5 mln zł, została podzielona na projekty ogólnomiejskie i rejonowe. Projekt ogólnomiejski będzie mógł kosztować do 1,5 mln zł, zaś projekty rejonowe - do 0,5 mln zł.

Pieniądze na mniejsze projekty, łącznie 14,5 mln zł, zostaną rozdysponowane pomiędzy 13 rejonów na jakie podzielono miasto. Projekty inwestycyjne będą mogły dotyczyć wyłącznie inwestycji na miejskich gruntach.

Przyjmowanie wniosków z projektami potrwa od początku sierpnia do 11 września. Każda osoba może złożyć najwyżej jeden wniosek. Do 21 października potrwa weryfikacja zgłoszeń i selekcja projektów, które zostaną poddane głosowaniu.

Głosowanie potrwa od 16 do 30 listopada. Projekty biorące udział w głosowaniu będą promowane m.in. w mediach społecznościowych, oraz za pomocą spotów radiowych. Ogłoszenie wyników PBO nastąpi w grudniu.

Niewykorzystane w ramach tej edycji PBO środki zasilą pulę przyszłorocznych konsultacji. Jak podano na konferencji, szacowany koszt organizacji PBO wynieść ma w tym roku kilkadziesiąt tys. zł.

Poznański Budżet Obywatelski jest jednym z pierwszych partycypacyjnych budżetów w Polsce. Z budżetu obywatelskiego w Poznaniu m.in. rozbudowano Hospicjum Pallium i wybudowano nowe ścieżki rowerowe.

W ub. roku poznaniacy zagłosowali m.in. na program zajęć rekreacyjnych, utworzenie plaż przy miejskich jeziorach oraz centrum sportów wrotkarskich Do podziału było 15 mln zł. W konsultacjach oddano łącznie ponad 73 tys. głosów. W sumie do wyboru było blisko 170 projektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.