PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań, budżet obywatelski: co powstanie w 2016 r.?

  • pt    19 listopada 2015 - 13:40
Poznań, budżet obywatelski: co powstanie w 2016 r.?
W tym roku pula środków przeznaczonych na poznański budżet obywatelski została zwiększona z 10 do 15 mln zł - fot. poznan,pl

Centrum Sportów Wrotkarskich Arena, taras widokowy na Ratuszu, remont stadionu lekkoatletycznego na Golęcinie czy park astronomiczny obok obserwatorium na Grunwaldzie - m.in. na takie projekty zaproponowali mieszkańcy miasta w poznańskim budżecie obywatelskim na 2016 rok.
20 tys. 139 kart papierowych, 52 tys. 997 interaktywnych głosów - tak przestawiają się statystyki wyników PBO na 2016 rok.

- Zwycięskie projekty pokazują czego chcą poznaniacy. Widać, że potrzebują oni terenów do sportu i rekreacji. Mam nadzieję, że ich głos będzie ważny dla radnych w kwestiach układania przyszłorocznego budżetu. Poznański Budżet Obywatelski to głos mieszkańców i dlatego nie bójmy się z niego skorzystać! - mówi prezydent Jacek Jaśkowiak.

15 mln na budżet obywatelski

W tym roku pula środków przeznaczonych na PBO16 została zwiększona z 10 do 15 mln zł. Głosowanie przebiegało od 1 do 12 października.

- Podział na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe przyczynił się do równego rozdysponowania pomysłów w poszczególnych rejonach miasta. Tym sposobem każda z dzielnic zyskała coś dla siebie - mówi Sylwia Stec z-ca dyrektora gabinetu prezydenta.

W kategorii projektów ogólnomiejskich pierwsze miejsce z liczbą 9439 głosów zdobyła koncepcja "Trener osiedlowy", dzięki której przez cały rok odbywać się będą darmowe popołudniowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży oraz osób po 50 roku życia. Koszt inwestycji to 1 390 000 zł.

Drugie miejsce z liczbą 7309 głosów zajęła "Plażojada", na którą przeznaczy się 1 993 000 zł. To wspólny projekt mieszkańców Sołacza, Kiekrza, Krzyżownik-Smochowic, Strzeszyna i Podolan.

Celem jest stworzenie nowych i rewitalizacja istniejących miejsc wypoczynku. Trzecim projektem, który zwyciężył w budżecie jest "Centrum Sportów Wrotkarskich Arena". Koszt inwestycji to 1846 900 zł.

Pomysły dla dzielnic

Spore zmiany zajdą też w 5 dzielnicach Poznania. Stare Miasto zyska oświetlenie nad Wartą, taras widokowy na Ratuszu czy park rekreacyjno-sportowy "Przy Żurawińcu". Część środków pójdzie też na projekt "Czyste Stare Miasto, "Winnice Poznania", "Poznań-Miasto przyjazne dla niewidomych", promenadę Piątkowsko-Winogradzką i Re-animację ulicy Święty Marcin.

W Nowym Mieście pojawi się natomiast "Sportowy Raj", teren spacerowo-parkowy na osiedlu Orła Białego, muszla koncertowa i ścieżka pieszo-rowerowa nad Wartą czy oświetlenie górek saneczkowych. Środki pójdą również na projekt "Główna rzeka Poznania", "Skatepark Czecha" i "Rekreację pod chmurką".

Sporo zmian nastąpi również na Jeżycach. Poznaniacy zdecydowali bowiem przeznaczyć środki na takie projekty jak: "Rekreacja na Strzeszynie", "Smochy pumptrack", "Ścieżka rowerowa projekt koncepcyjny", "Cyklo-stop", "Rewitalizację boisk sportowych przy SP nr 62" oraz "Remont stadionu lekkoatletycznego na Golęcinie".

Powody do radości będą mieli również mieszkańcy Wildy. Na ich dzielnicy powstaną takie projekty jak: "Wildeckie place zabaw oraz place sportowo-rekreacyjne", "Z widokiem na Szachty, Luboń i Poznań - wieża widokowa", "Park dookoła fortu IX wraz z wybiegiem dla psów", "Skatepark na Świerczewie" i "Zieleniec przy ul. Dolna Wilca".

Na Grunwaldzie zrealizowane będą projekty: "Sale dla uczniów niepełnosprawnych ZSS nr 101", "Park astronomiczny obok obserwatorium", "Junikowo na sportowo", "Złotowska - chodnik i ścieżka rowerowa", "Rowerowy Łazarz", "Kontraruch rowerowy na Grunwaldzie", "Fontanny w parku Wilsona", "100 drzew dla Łazarza" czy "Bezpieczna Grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.