Poznań chce oszczędzić kilkaset tys. zł na opłatach pocztowych

Nawet kilkaset tys. zł może zaoszczędzić w tym roku Urząd Miasta Poznania, wykorzystując do dostarczania korespondencji gońców zamiast firmy pocztowej. W ubiegłym roku gońcy pozwolili oszczędzić miastu ok. 300 tys. zł.
Poznań chce oszczędzić kilkaset tys. zł na opłatach pocztowych
fot. PTWP

W styczniu i w lutym ponad 100 gońców dostarczy 125 tys. osobom decyzje dotyczące podatku do zapłacenia. Każdy mieszkaniec dostanie decyzję z nowym, indywidualnym numerem rachunku bankowego.

"Wykorzystanie gońców jest alternatywą dla droższych usług pocztowych. Ich zatrudnienie daje miastu oszczędności na poziomie ok. 300 tys. zł" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej skarbnik miasta Barbara Sajnaj.

Rafał Łopka z biura prasowego urzędu miejskiego powiedział PAP, że gońcy są wykorzystywani do dostarczania miejskiej korespondencji już od kilku lat. Choć nie można jeszcze oszacować jak dużo pracy będą mieli w tym roku, oszczędności mają być na porównywalnym poziomie co w 2014 r.

"Normalnie swoją pracę dla miasta wykonuje kilkanaście osób. Natomiast specjalnie na potrzeby rozpoczynającej się w styczniu akcji zatrudniliśmy ponad 100 gońców" - powiedział Łopka. Decyzje, których gońcy nie zdołają dostarczyć, zostaną wysłane pocztą.

Od początku 2015 roku obsługa bankowa miasta jest prowadzona we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Po wygranym przetargu, bank ten przez 5 lat będzie obsługiwał Urząd Miasta Poznania i ponad 300 miejskich jednostek organizacyjnych. Z początkiem stycznia nastąpiła również zmiana numerów rachunków bankowych dla wpłat z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Jak podano na konferencji, łączna kwota należności z tytułu podatków od osób fizycznych, w tym z podatku od nieruchomości ma wynieść w 2015 roku 57,3 mln zł. Stawki podatku na rok 2015 wzrosły o 0,4 proc., oznacza to wzrost opłat o 1 grosz za 1 m kw. powierzchni mieszkalnej lub gruntu.

Akcja roznoszenia decyzji dotyczących podatku rozpocznie się 23 stycznia. Potrwa do 19 lutego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.