PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań chce oszczędzić kilkaset tys. zł na opłatach pocztowych

  • PAP    16 stycznia 2015 - 17:20
Poznań chce oszczędzić kilkaset tys. zł na opłatach pocztowych

fot. PTWP

Nawet kilkaset tys. zł może zaoszczędzić w tym roku Urząd Miasta Poznania, wykorzystując do dostarczania korespondencji gońców zamiast firmy pocztowej. W ubiegłym roku gońcy pozwolili oszczędzić miastu ok. 300 tys. zł.
W styczniu i w lutym ponad 100 gońców dostarczy 125 tys. osobom decyzje dotyczące podatku do zapłacenia. Każdy mieszkaniec dostanie decyzję z nowym, indywidualnym numerem rachunku bankowego.

"Wykorzystanie gońców jest alternatywą dla droższych usług pocztowych. Ich zatrudnienie daje miastu oszczędności na poziomie ok. 300 tys. zł" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej skarbnik miasta Barbara Sajnaj.

Rafał Łopka z biura prasowego urzędu miejskiego powiedział PAP, że gońcy są wykorzystywani do dostarczania miejskiej korespondencji już od kilku lat. Choć nie można jeszcze oszacować jak dużo pracy będą mieli w tym roku, oszczędności mają być na porównywalnym poziomie co w 2014 r.

"Normalnie swoją pracę dla miasta wykonuje kilkanaście osób. Natomiast specjalnie na potrzeby rozpoczynającej się w styczniu akcji zatrudniliśmy ponad 100 gońców" - powiedział Łopka. Decyzje, których gońcy nie zdołają dostarczyć, zostaną wysłane pocztą.

Od początku 2015 roku obsługa bankowa miasta jest prowadzona we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Po wygranym przetargu, bank ten przez 5 lat będzie obsługiwał Urząd Miasta Poznania i ponad 300 miejskich jednostek organizacyjnych. Z początkiem stycznia nastąpiła również zmiana numerów rachunków bankowych dla wpłat z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Jak podano na konferencji, łączna kwota należności z tytułu podatków od osób fizycznych, w tym z podatku od nieruchomości ma wynieść w 2015 roku 57,3 mln zł. Stawki podatku na rok 2015 wzrosły o 0,4 proc., oznacza to wzrost opłat o 1 grosz za 1 m kw. powierzchni mieszkalnej lub gruntu.

Akcja roznoszenia decyzji dotyczących podatku rozpocznie się 23 stycznia. Potrwa do 19 lutego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.