PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań chce w 2013 roku wydać mniej pieniędzy

  • PAP    15 listopada 2012 - 16:28
Poznań chce w 2013 roku wydać mniej pieniędzy

Poznań chce w 2013 roku wydać o 9 proc. mniej pieniędzy niż w tym roku - wynika z projektu budżetu, przedstawionego w czwartek przez prezydenta Poznania. Jak powiedział Ryszard Grobelny, przyszłoroczny budżet jest "trudny, ale prorozwojowy".
Projekt zakłada dochody miasta na poziomie 2,8 mld zł i wydatki wynoszące 2,7 mld zł. Dochody mają być o ok. 2 proc. większe niż przed rokiem. Według projektu, budżet ma zamknąć się nadwyżką w wysokości ponad 50 mln zł.

"Wszyscy wiedzą, że jest to budżet trudny, w którym trzeba podejmować oszczędności, ale nadal jest to budżet prorozwojowy. Utrzymujemy w nim te projekty, które zostały rozpoczęte w ostatnich latach" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Jak wyjaśnił, po roku organizacji w mieście Euro 2012, mniejsze wydatki zaplanowano na sport i kulturę fizyczną. Prezydent zapowiedział też ograniczenie wydatków na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - w tym zieleń i utrzymanie dróg, oraz na promocję. W projekcie przewidziano też zmniejszenie wydatków na bezpieczeństwo, administrację i kulturę.

Czytaj też: 7 mld 122 mln zł nadwyżki samorządów

"Nie wszystkie ograniczenia wydatków będą odczuwalne dla mieszkańców miasta. Ograniczyliśmy profilaktyczne programy zdrowotne. Będzie też pogorszenie jakości utrzymania terenów zielonych" - powiedział.

Projekt zakłada, że w przyszłym roku blisko 870 mln zł pochłoną wydatki na drogi i komunikację zbiorową, ponad 820 mln - na oświatę.

Jak poinformował prezydent, w 2013 roku o ok. 35 mln powinny być większe wpływy z tytułu PIT i CIT. Na większe niż przed rokiem dochody złożą się też m.in. większe wpływy z podatków i opłat lokalnych, a także z subwencji ogólnej i środków z UE przeznaczonych na prowadzone inwestycje.

Większość zaplanowanych na przyszły rok inwestycji to kontynuacja prac prowadzonych w poprzednich latach. 200 mln zł przeznaczono na inwestycje drogowe, a 168 mln zł - na komunikację zbiorową.

"Większość inwestycji to to, co co widzimy na placach budowy, m.in. przedłużenie trasy tramwajowej PST, przebudowę Ronda Kaponiera, ul. Grunwaldzkiej, czy zakończenie Interaktywnego Centrum Ostrowa Tumskiego" - powiedział Grobelny.

Pierwsze czytanie budżetu zaplanowano na sesji Rady Miasta 20 listopada. Trzy dni później prezydent będzie odpowiadał na pytania internautów w trakcie czatu poświęconego budżetowi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.