PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Fitch potwierdził wysoki rating miasta

  • MN    10 kwietnia 2017 - 11:53
Poznań: Fitch potwierdził wysoki rating miasta
Poznań jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. (fot. UM Poznań)

Fitch podtrzymał rating Poznania na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.
• Rating "A-" to informacja dla inwestorów i instytucji finansowych, że miasto posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych długów.

• Prognoza stabilna oznacza, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna się pogorszyć.

• Poznań - jak tłumaczy magistrat - dobrą kondycję ekonomiczną zawdzięcza zróżnicowanej i bogatej gospodarce, opartej na sektorze usług. 

Rating może zostać natomiast podniesiony, jeśli miasto utrzyma dobre wyniki operacyjne, a wskaźnik zadłużenia w sposób trwały wynosić będzie poniżej 3 lat. Warunkiem jest też podniesienie ratingu Polski. Ocena wiarygodności kredytowej samorządu nie może być bowiem wyższa od ratingu kraju.

Poznański ratusz podkreśla, że miasto jest jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce z PKB na mieszkańca dwukrotnie wyższym od średniej krajowej oraz najniższą wśród polskich miast stopą bezrobocia. Dobra kondycja ekonomiczna Poznania to zasługa zróżnicowanej i bogatej gospodarki, opierającej się w dużym stopniu na sektorze usług.

Czytaj też: Finanse Kielc stabilne. Jest ocena Fitch

Rating to opinia niezależnej, wyspecjalizowanej instytucji, określająca wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu. Wyraża ona ogólną zdolność podmiotu do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych lub dotyczy konkretnej emisji zobowiązania lub programu finansowego. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o wiarygodności i wypłacalności. Wysoka ocena wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach.

Agencja Fitch Ratings jest jedną z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie, o wysokiej wiarygodności i prestiżu na międzynarodowym rynku usług ratingowych. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 6 tys. emitentów z ponad 100 krajów świata, w tym większość polskich miast i województw. Miasto Poznań korzysta z usług agencji od 2013 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.