PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań kupuje energię i gaz grupowo, bo to się opłaca

  • MN    12 września 2016 - 16:43
Poznań kupuje energię i gaz grupowo, bo to się opłaca
W przetargu zakupiona będzie energia m.in. dla szkół czy miejskich spółek (fot. wikipedia.org)

• Poznań rozpisał kolejne przetargi na grupowy zakup energii elektrycznej i gazu dla swoich jednostek.
• Takie rozwiązanie co roku pozwala uzyskać wielomilionowe oszczędności w miejskiej kasie.
• Magistrat już zapowiada, że podobnie ma być w przyszłym roku.
Przetarg na zakup energii elektrycznej na 2017 rok jest już piątym organizowanym przez Poznań. Tym razem opiewa na ponad 262 MWh. To ok. 60 proc. energii zużywanej w ciągu roku przez wszystkie gospodarstwa domowe na terenie Poznania.

Miasto nie kupuje jednak prądu dla gospodarstw domowych. W przetargu kupiona będzie energia na potrzeby tzw. grupy zakupowej. W jej skład wchodzą podległe miastu jednostki (m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej, ZDM, ZTM, ZZM), podmioty z nim związane (m.in. miejskie spółki), gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las i Szamotuły) oraz podmioty z tych gmin.

Oszczędności uzyskane przez grupę zakupową dzięki przetargowi na zakup energii na rok 2016 Urząd Miasta w Poznaniu oszacował na ok. 5 mln zł w stosunku do ceny z przetargu na rok 2015 i na ok. 35 mln zł stosunku do cen taryfowych Enea. Nic więc dziwnego, że do grupy przystąpiły nowe podmioty.

- W tym roku nowymi uczestnikami grupy z Poznania są Kolegiata Poznańska i Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, zaś z gminy Buk dołączył do niej Zakład Gospodarki Komunalnej - informuje Małgorzata Kolendowicz z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznania.

Gaz też kupują wspólnie

Młodszą historię mają przetargi na zakup gazu. Poznań wykorzystał doświadczenia z grupowego zakupu energii elektrycznej i jako pierwsza gmina w Polsce podjął działania w celu utworzenia grupy zakupowej.

W roku 2014 przeprowadzono cały pionierski proces przygotowania dokumentów przetargowych, inwentaryzację punktów poboru gazu oraz powołano grupę jednostek miejskich.
Obecny przetarg, na przyszłoroczne zakupy, jest trzecim z kolei. W tym roku oszczędności grupy szacuje się na ok. 750 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego oraz ok. 900 tys. zł w stosunku do cen taryfowych.

Oszczędności te dostrzegli ci, którzy do tej pory byli poza grupą zakupową. W tym roku uległa ona powiększeniu. Dotychczas do grupy należeli odbiorcy korzystający z taryf W4, W5 i W6 - łącznie 136 punktów poboru gazu. Obecny przetarg (na rok 2017) obejmuje również taryfę W3, a w grupie jest już 196 punktów poboru gazu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • poznaniak, 2016-09-13 12:15:11

    To sukces na miarę misia. A jak poznań grupowo i z zyskiem prowadzi usuwanie i zagospodarowanie odpadów komunalnych.