Poznań kupuje energię i gaz grupowo, bo to się opłaca

• Poznań rozpisał kolejne przetargi na grupowy zakup energii elektrycznej i gazu dla swoich jednostek.
• Takie rozwiązanie co roku pozwala uzyskać wielomilionowe oszczędności w miejskiej kasie.
• Magistrat już zapowiada, że podobnie ma być w przyszłym roku.
Poznań kupuje energię i gaz grupowo, bo to się opłaca
W przetargu zakupiona będzie energia m.in. dla szkół czy miejskich spółek (fot. wikipedia.org)

Przetarg na zakup energii elektrycznej na 2017 rok jest już piątym organizowanym przez Poznań. Tym razem opiewa na ponad 262 MWh. To ok. 60 proc. energii zużywanej w ciągu roku przez wszystkie gospodarstwa domowe na terenie Poznania.

Miasto nie kupuje jednak prądu dla gospodarstw domowych. W przetargu kupiona będzie energia na potrzeby tzw. grupy zakupowej. W jej skład wchodzą podległe miastu jednostki (m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej, ZDM, ZTM, ZZM), podmioty z nim związane (m.in. miejskie spółki), gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las i Szamotuły) oraz podmioty z tych gmin.

Oszczędności uzyskane przez grupę zakupową dzięki przetargowi na zakup energii na rok 2016 Urząd Miasta w Poznaniu oszacował na ok. 5 mln zł w stosunku do ceny z przetargu na rok 2015 i na ok. 35 mln zł stosunku do cen taryfowych Enea. Nic więc dziwnego, że do grupy przystąpiły nowe podmioty.

- W tym roku nowymi uczestnikami grupy z Poznania są Kolegiata Poznańska i Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, zaś z gminy Buk dołączył do niej Zakład Gospodarki Komunalnej - informuje Małgorzata Kolendowicz z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Poznania.

Gaz też kupują wspólnie

Młodszą historię mają przetargi na zakup gazu. Poznań wykorzystał doświadczenia z grupowego zakupu energii elektrycznej i jako pierwsza gmina w Polsce podjął działania w celu utworzenia grupy zakupowej.

W roku 2014 przeprowadzono cały pionierski proces przygotowania dokumentów przetargowych, inwentaryzację punktów poboru gazu oraz powołano grupę jednostek miejskich.
Obecny przetarg, na przyszłoroczne zakupy, jest trzecim z kolei. W tym roku oszczędności grupy szacuje się na ok. 750 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego oraz ok. 900 tys. zł w stosunku do cen taryfowych.

Oszczędności te dostrzegli ci, którzy do tej pory byli poza grupą zakupową. W tym roku uległa ona powiększeniu. Dotychczas do grupy należeli odbiorcy korzystający z taryf W4, W5 i W6 - łącznie 136 punktów poboru gazu. Obecny przetarg (na rok 2017) obejmuje również taryfę W3, a w grupie jest już 196 punktów poboru gazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To sukces na miarę misia. A jak poznań grupowo i z zyskiem prowadzi usuwanie i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

poznaniak, 2016-09-13 12:15:11 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU