PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań nie chce zapłacić 6 mln zł

  • PAP    18 sierpnia 2011 - 17:57
Poznań nie chce zapłacić 6 mln zł

Władze Poznania uważają, że prawie 6 mln zł, których domaga się Archidiecezja poznańska za pięcioletnie korzystanie bez umowy przez jedno z liceów ogólnokształcących z budynku należącego do Kościoła, jest kwotą za wysoką; miasto chce zapłacić cztery razy mniej.
"Chcemy zapłacić za korzystanie z tej nieruchomości, ale aby podpisać umowę najmu, obie strony muszą ją zaakceptować, my nie zgadzamy się z wyceną - nasze wyliczenia są 4,5 krotnie niższe od kościelnych" - powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Poznaniu Krzysztof Jonczyk.

Według kurii wystawienie wezwania do zapłaty jest formą przypomnienia miastu o konieczności zawarcia umowy najmu tego budynku.

"Nie zamierzamy usuwać liceum. Chcemy podpisania umowy i wzajemnego rozliczenia czynszów za VIII LO, jak i za nasze gimnazjum katolickie, które wynajmujemy od miasta" - powiedział PAP rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

Czynsz za bezumowne korzystanie z nieruchomości kuria naliczyła od 2007 r. - od czasu, kiedy została ona zwrócona Kościołowi.

Negocjacje miasta z Kościołem w sprawie tej nieruchomości trwają od września 2008 roku. Ostatnie spotkanie miało miejsce w październiku 2010 roku, wtedy też strona kościelna zaproponowała wspólne rozliczenie czynszu najmu dla obu szkół i wysokość czynszu.

"Ponieważ propozycja ta nie została zaakceptowana przez przedstawicieli władz miejskich, dalsze prowadzenie negocjacji stało się bezcelowe, tym bardziej, iż na przestrzeni ostatnich ośmiu miesięcy miasto Poznań nie wykazało żadnej inicjatywy wskazującej na wolę dalszego prowadzenia rozmów w tej sprawie" - powiedział PAP ks. Szczepaniak.

Według dyrektora Jonczyka także strona kościelna od października nie wystosowała żadnego zaproszenia do rozmów dla przedstawicieli miasta.

"Jest wiele przypadków bezumownego korzystania z nieruchomości. Najlepiej jak się obie strony dogadają i osiągną kompromis, ale jak jest to niemożliwe, to zawsze pozostaje droga sądowa" - powiedział dyr. Jonczyk.

W budynku przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące. W 1956 roku budynek został wywłaszczony na rzecz Skarbu Państwa. Decyzję tę za nieważną w 2007 roku uznał minister budownictwa, a następnie wojewódzki i Naczelny Sąd Administracyjny.

W czerwcu Kuria poznańska decyzją sądu otrzymała 4,7 miliona złotych odszkodowania od Skarbu Państwa za niemożność dysponowania swoimi nieruchomościami, jedną z nich był budynek, w którym znajduje się VIII LO. Kościół chce uzyskane od miasta pieniądze przeznaczyć na działalność charytatywną i oświatową Caritas. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.