PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań przewiduje 222,6 mln zł deficytu w budżecie

  • PAP/JL    23 grudnia 2015 - 07:44
Poznań przewiduje 222,6 mln zł deficytu w budżecie

Poznań przewiduje na 2016 rok 222,6 mln zł deficytu. Fot. Pixabay.com

Rada Miasta Poznania przyjęła 22 grudnia budżet na 2016 r., zakładający 222,6 mln zł deficytu. Planowane wydatki wyniosą niemal 3,13 mld zł, dochody zaś będą na poziomie 2,907 mld zł.
Jak przekonywał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w przyszłorocznym budżecie znajdą się przede wszystkim inwestycje mające poprawić jakość życia mieszkańców i stworzyć warunki, które zachęcałyby, szczególnie młode osoby, do zamieszkania w stolicy Wielkopolski.

Na transport i łączność miasto planuje przeznaczyć ponad 617 mln zł, na oświatę – ponad 578 mln zł, na pomoc społeczną – 133,4 mln zł. W budżecie została też zaplanowana rezerwa m.in. na wydatki związane z obchodami przyszłorocznych rocznic Chrztu Polski oraz Poznańskiego Czerwca 56, która wyniesie 1 mln zł.

Według Jaśkowiaka najważniejsze projekty, które miasto będzie realizowało w 2016 r., to nie projekty spektakularne, ale przekładające się na realne życie poznaniaków, w tym m.in. na jakość oświaty, służbę zdrowia czy politykę społeczną. Większy nacisk ma być położony także na poprawę jakości przestrzeni miejskiej, np. na zwiększanie obszarów terenów zielonych oraz na kulturę.

Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych; przeciw było 11, trzech wstrzymało się od głosu.

Radny Platformy Obywatelskiej Łukasz Mikuła podkreślił, że to budżet kompromisu, który uwzględnia potrzeby wszystkich dzielnic.

– Blisko połowa naszych poprawek została uwzględniona. Największe z nich dotyczyły sfery infrastrukturalnej; dróg, remontów. Właśnie w tej sferze radni ze wszystkich dzielnic zgłaszali wiele potrzeb, bardzo dużą cześć z nich uwzględniono i będą realizowane m.in. w Centrum, na Starym Mieście, Jeżycach i Grunwaldzie – mówił.

Radni PO zgłaszali też poprawki dotyczące oświaty, remontów w szkołach, budowy nowych placów zabaw. Wśród postulatów pojawiły się projekty rewitalizacji poznańskich targowisk; przebudowy Rynku Łazarskiego i budowy nowego targowiska na Naramowicach.

– Jestem zadowolony z kształtu tego budżetu, ale przed nami teraz trudny rok jego realizacji. Wiemy, że szczególnie z inwestycjami nie zawsze wszystko idzie tak, jak byśmy tego chcieli. Będziemy więc kibicować prezydentowi i jego urzędnikom, żeby to, co wypracowaliśmy jako pewną wizję, projekt, stało się realne w ciągu kolejnych 12 miesięcy – zaznaczył Mikuła.

Wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Zjednoczonej Lewicy Katarzyna Kretkowska powiedziała, że cieszy ją, że duża część postulatów klubu radnych została uwzględniona już na etapie projektu budżetu.

– Szczególnie tych postulatów, które były powodem podpisania przez nas porozumienia programowego z prezydentem i klubem Platformy Obywatelskiej w lipcu br., w celu realizacji inwestycji ważnych dla mieszkańców – dodała.

Oceniła, że jednym z ważniejszych postulatów, który udało się uwzględnić w budżecie, było dofinansowanie dla prywatnych żłobków.

– Zależało nam, aby żłobki prywatne dostawały taką dotację, która pozwoli rodzicom płacić tam nie więcej niż w żłobkach miejskich – mówiła – W spełnionych postulatach znalazły się także pola inwestycyjne na ok. 4 tys. mieszkań, o których mówiliśmy już podczas kampanii wyborczej, a co podchwycił później prezydent Jaśkowiak po objęciu urzędu. To jest realne – może nie wybudowanie w tej kadencji mieszkań pod klucz, ale stworzenie możliwości i doprowadzenie do tego, że te mieszkania będą – powiedziała Katarzyna Kretkowska.KOMENTARZE (1)

  • anty urzędnik , 2015-12-24 00:50:29

    Dzieci i wnukowie oddadzą;)