PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań z najwyższą oceną ratingową

  • PAP/KDS    7 października 2017 - 21:26
Poznań z najwyższą oceną ratingową
Poznań otrzymał najwyższą możliwą ocenę, jaką może uzyskać polski samorząd (fot. UM Poznań)

W piątek (06.10) agencja Fitch Ratings potwierdziła wiarygodność ratingową Poznania na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. To najwyższa możliwa ocena, jaką może uzyskać polski samorząd.
Jak podało biuro prasowe poznańskiego magistratu, przyznana ocena oznacza, że Poznań posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Prognoza stabilna informuje, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna ulec zmianie.

Urzędnicy podkreślają, że potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch, że wyniki operacyjne Poznania pozostaną mocne w średnim okresie, co zapewni dobre wskaźniki obsługi oraz spłaty długu.

Ratingi uwzględniają również umiarkowane zadłużenie bezpośrednie, wysoką zdolność do samofinansowania inwestycji oraz dobrze rozwiniętą i zróżnicowaną gospodarkę lokalną.

Jak podano, Fitch Ratings wskazuje, że międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej są na poziomie "A-". Perspektywa ratingów jest stabilna.

Jest to najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena ratingowa tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju.

W komunikacie poinformowano, że ocena ratingowa może zostać podniesiona, jeśli Poznań utrzyma dobre wyniki operacyjne, a wskaźnik zadłużenia w sposób trwały wynosić będzie poniżej 3 lat, oraz pod warunkiem, że zostanie podniesiony rating Polski.

Agencja Fitch Ratings jest jedną z najbardziej znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność kredytową 6 tys. emitentów z ponad 100 krajów świata, w tym większość polskich miast i województw. Miasto Poznań korzysta z usług agencji od 2013 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.