PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań za komunalizacją Targów

  • PAP    2 czerwca 2011 - 17:38
Poznań za komunalizacją Targów

- Miasto Poznań chce komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) - poinformował podczas spotkania z załogą firmy prezydent Poznania Ryszard Grobelny.
Poznań jest właścicielem 40 proc. udziałów w MTP. Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło w styczniu 2010 roku proces prywatyzacji spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. Prywatyzacja ma polegać na zbyciu 60 proc. udziałów w spółce, których właścicielem jest Skarb Państwa, pozostałe 40 proc. udziałów należy do miasta Poznania.

Ministerstwo otrzymało już analizę przedprywatyzacyjną od doradcy. Według służb prasowych Ministerstwa Skarbu w sprawie prywatyzacji MTP obecnie trwa ocena tej analizy. Niektóre z zapisów analizy są kwestionowane przez miasto Poznań.

Czytaj też: Pawlak: przekazać Targi Poznańskie samorządowi

- W analizie nie uwzględniono wpływu targów na gospodarkę narodową. Przecież targi zajmują się promocją gospodarki i nie może ta działalność nie być w zainteresowaniu państwa. Także program inwestycyjny jest naszym zdaniem zbyt skromny - powiedział po spotkaniu z załogą prezydent Grobelny (zabierz głos/oceń prezydenta).

Miasto Poznań, jako współwłaściciel MTP, chce komunalizacji spółki na rzecz samorządów miejskiego i wojewódzkiego, tak, aby utrzymać publiczny charakter spółki. Odpowiednie wnioski zostały skierowane do ministerstwa skarbu w 2010 roku.

Czytaj też: Największe targi idą pod młotek

- Targi nie działają w rynkowej konkurencji. Ich konkurentami są inne targi, które najczęściej są podmiotami publicznymi wspieranymi przez państwa i regiony - powiedział po spotkaniu z załogą Grobelny.

Miasto obawia się też, że nowy prywatny właściciel mógłby mieć inne cele, niż spółka zarządzana przez podmioty publiczne, w tym maksymalizację zysków, co mogłoby doprowadzić do ograniczenia ilości imprez targowych czy innego wykorzystania terenów targowych.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Od 1954 r. funkcjonowały jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z o.o. z udziałem Skarbu Państwa. Zawarto wówczas porozumienia m.in. pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań. SP stał się właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, a miasto 40 proc. Na zmiany właścicielskie Targów muszą wyrazić zgodę obie strony.

W 2010 roku przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 115 milionów złotych, a zysk netto ponad 4,3 miliona złotych. Firma zatrudnia 480 pracowników.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - mają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. m kw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.