PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań zakończył okres przygotowań. Czas na wielkie inwestycje  

  • pt    14 listopada 2017 - 20:04
Poznań zakończył okres przygotowań. Czas na wielkie inwestycje   
Projektem budżetu Miasta na 2018 rok i aktualizacją Wieloletniej Prognozy Finansowej radni zajmą się podczas sesji Rady Miasta Poznania zaplanowanej na 21 listopada (fot.poznan.pl)

Po okresie przygotowań Poznań przystępuje do realizacji inwestycji. W przyszłym roku wydatki na te cele sięgną 849 mln zł. To niemal o 60 proc. więcej niż w roku 2017.
• W najbliższych pięciu latach wydatki na inwestycje - głównie transportowe - przekroczą 3 mld zł.

• 1,2 mld dołoży miastu Unia Europejska.

• Łącznie - w ciągu pięciu lat - inwestycje pochłoną 3 mld 23 mln zł.  Najwięcej, bo aż 57,5% z tej kwoty, miasto planuje przeznaczyć na zadania transportowe, głównie z zakresu transportu zbiorowego

W przyszłym roku dochody miasta mają wzrosnąć w porównaniu z tegorocznymi o 2,1%, do 3 mld 510 mln zł. Jak co roku największe wpływy do miejskiej kasy zapewnią kwoty z podatków PIT i CIT.

W związku z zaplanowanymi inwestycjami mocniej, bo o 10,7% - do 3 mld 925 mln zł - wzrosną wydatki. Wpłynie to na wzrost deficytu budżetowego - ze 106 mln zł w tym roku - do 415 mln zł w roku przyszłym.

- Przedkładamy projekt rekordowego budżetu Poznania. Inwestycje miejskie zawsze były istotne, ale te proponowane przez nas mają priorytetowo służyć poprawie komfortu życia mieszkańców miasta oraz powodować wzrost dochodów podatkowych - z PIT-u i podatku od nieruchomości - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

Zaktualizowana prognoza

W projekcie aktualizacji Wieloletniej Prognozy Finansowej, której zapisy wyznaczają ramy finansowe uchwał budżetowych w kolejnych latach, miasto deklaruje, że będzie prowadziło działania mające na celu maksymalizację nadwyżki operacyjnej. To ona w pierwszej kolejności jest źródłem finansowania inwestycji, a także jest dźwignią zwiększającą jego potencjał w dostępie do środków kredytowych.

- Miasto ma ograniczone możliwości generowania środków własnych na inwestycje, dlatego kluczowym źródłem ich finansowania do roku 2022 stają się środki Unii Europejskiej. Chcemy zmaksymalizować ich wykorzystanie - tłumaczy Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania.

Aby móc aplikować o dofinansowanie unijne do kolejnych inwestycji oraz zagwarantować realizację projektów już zapisanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018-2020 utworzono rezerwę finansową w łącznej kwocie 200 mln zł.

Przewiduje się również intensyfikację działań mających na celu sprzedaż majątku miasta. W projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na najbliższych pięć lat zaplanowano, że dochody ze sprzedaży nieruchomości sięgną łącznie 446 mln zł, z czego 101 mln zł pochodzić będzie ze sprzedaży terenów odzyskanych w wyniku przeniesienia ogródków działkowych.

Wykorzystać perspektywę

W najbliższych dwóch latach Poznań wyda na inwestycje każdego roku ponad 800 mln zł, w 2020 - nieco ponad 600 mln zł, w 2021 - 470 mln zł, zaś w 2022 - niespełna 300 mln zł. Łącznie - w ciągu pięciu lat - inwestycje pochłoną 3 mld 23 mln zł.

Najwięcej, bo aż 57,5% z tej kwoty, miasto planuje przeznaczyć na zadania transportowe, głównie z zakresu transportu zbiorowego. Unijne dofinansowanie inwestycji zaplanowanych na najbliższą pięciolatkę ma sięgnąć 1 mld 196 mln zł.

- Chcemy w jak największym stopniu skorzystać z pomocy unijnej, przewidzianej na lata 2014-2020, by zaspokoić potrzeby miasta w jak największym zakresie. To racjonalne podejście. Nie wiemy, w jaki sposób i w jakiej skali Unia Europejska będzie chciała nam pomagać w kolejnej perspektywie. Jeśli okaże się, że pomoc ta po 2020 roku będzie ograniczona, to w wielu wypadkach możemy zostać zmuszeni do finansowania potrzebnych inwestycji w 100 proc. - wyjaśnia dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Poznania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.