PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań znosi opłatę targową

  • bad    14 września 2015 - 18:50
Poznań znosi opłatę targową
Prezydent Poznania wychodzi naprzeciw kupcom z targowisk. Fot. poznan.pl

- Niecały rok temu sam pomagałem sprzedawać owoce i warzywa na Rynku Jeżyckim. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że to właśnie w tym miejscu mogę oznajmić, że od 1 stycznia w Poznaniu zostanie zniesiona opłata targowa - mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
Dotychczas sprzedawcy, którzy wystawiali swoje towary na targowiskach, musieli uiszczać dwie opłaty. Pierwsza - czynszowa - płacona była raz w miesiącu za dzień pracy na danym miejscu. Zawierała w sobie wszelkie koszta związane m.in. z użytkowaniem energii elektrycznej przez kontrahentów. Druga, czyli opłata targowa, był niejako podatkiem wpływającym do Miasta Poznania. Zgodnie z decyzją prezydenta Jaśkowiaka, z dniem 1 stycznia, przedsiębiorcy nie będą musieli już jej uiszczać.

Prezydent nie chce, by targowiska zniknęły z Poznania

- Obiecuję, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby targowiska nie zniknęły z Poznania. Chcemy, aby przedsiębiorcy, którzy każdego dnia muszą wstać o 4 rano i dostarczyć mieszkańcom warzywa czy owoce, mieli lżej w swojej i tak już trudnej pracy - powiedział prezydent.

Czytaj też: Warszawa rezygnuje z poboru opłaty targowej

Zniesienie opłaty targowej umożliwia uchwalona przez sejm ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona fakultatywność wprowadzenia opłaty targowej a w życie wejdzie z dniem 1 stycznia 2016 r. Gmina będzie mogła wówczas sama zdecydować o tym czy chce nadal pobierać opłaty lokalne, wśród których jest m.in. opłata targowa. Prezydent Jaśkowiak poinformował przedsiębiorców, że od 1 stycznia nie będzie pobierał takiej opłaty. Ponadto zapewnił, że opłata czynszowa się nie zmieni.

Przedsiębiorcy z targowiska zapytali również prezydenta o plany względem Rynku Jeżyckiego. W szczególności interesowała ich przyszłość tego miejsca.

- Rynek Jeżycki jest dla mnie bardzo ważny. To właśnie tutaj robiła zakupy moja babcia, robiła zakupy moja mama, a teraz robię zakupy ja - powiedział prezydent. - Modernizacja tego miejsca jest bardzo ważna i mogę państwa zapewnić, że już niedługo zajmiemy się tą sprawą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.