PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznaniacy zdecydowali na co wydać miejską kasę

  • PAP    14 października 2012 - 15:42
Poznaniacy zdecydowali na co wydać miejską kasę

Rozbudowa hospicjum, budowa placu zabaw oraz szlaku pieszo-rowerowego nad Wartą - takie inwestycje wybrali do realizacji poznaniacy uczestniczący w konsultacjach dotyczących podziału 10 mln zł z miejskiego budżetu. Konsultacje miały formę głosowania.
W konsultacjach zorganizowanych przez miasto Poznań wzięło udział ponad 20 tys. osób. Według władz miasta był to największy projekt konsultacyjny w Polsce. Nie jest wykluczone, że w kolejnych latach będzie powtarzany.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Ryszard Grobelny, największym zainteresowaniem głosujących, spośród przedstawionych 20 propozycji, cieszył się projekt rozbudowy Hospicjum Palium. Ten pomysł poparło ponad 7,5 tys. osób.

Czytaj też:  Budżet obywatelski ma przyszłość

Wśród najpopularniejszych projektów, które również mają doczekać się realizacji w przyszłym roku, znalazły się także koncepcje budowy Wartostrady - nadwarciańskiego ciągu pieszo-rowerowego, stworzenia ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, drogi rowerowej i rodzinnego placu zabaw na Malcie.

"Nie spodziewaliśmy się aż tylu oddanych głosów w tych konsultacjach. Wygrywały te projekty, które nie tylko były dobre, ale i których pomysłodawcy zaangażowali się w ich promowanie. Ta aktywność była nagrodzona głosami poznaniaków. Nasi pracownicy mówili, że w punktach głosowania pojawiali się np. reprezentanci Hospicjum Palium: zachęcali do oddawania głosów i rozdawali ulotki" - powiedział na konferencji Grobelny.

Prezydent miasta podkreślił, że choć jego zdaniem pomysł tego typu konsultacji wart jest powtarzania, w najbliższych latach nie ma szans, by kwota do podziału miała być większa niż w tym roku.

Czytaj też: Jak oddać budżet w ręce mieszkańców

Miasto chce rozważyć także realizację pozostałych 15 projektów, nad którymi odbywało się głosowanie.

W sierpniu miasto ogłosiło, że każdy mieszkaniec może zgłosić swój pomysł na zagospodarowanie 10 mln zł. Najlepsze propozycje miały zostać poddane pod głosowanie, a zwycięskie - wpisane do budżetu miasta na rok 2013. Do września poznaniacy złożyli w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego ponad 340 wniosków zawierających ponad 260 pomysłów, które łącznie kosztowałyby miasto ponad 400 mln zł. Dotyczyły one głównie budowy dróg, ścieżek rowerowych, chodników, oraz tworzenia miejsc do uprawiania sportu i rekreacji.

Zespół opiniujący wybrał spośród nich 20 projektów, które poddano głosowaniu. Wybory pięciu najlepszych pomysłów odbywały się przez internet, a także m.in. w rozmieszczonych w centrum miasta specjalnych namiotach.

Roczny budżet Poznania to prawie trzy miliardy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.