PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznańscy radni zadecydowali o zmniejszeniu kredytów

  • pt    27 września 2016 - 19:07
Poznańscy radni zadecydowali o zmniejszeniu kredytów
Korekta budżetu umniejsza plan kredytów o 86.123.320 zł i realne zadłużenie miasta zamknie się prawdopodobnie w kwocie poniżej 1,6 mln złotych (fot.poznan.pl)

• Poznańscy radni zadecydowali o przesunięciach w budżecie miasta oraz o zmniejszeniu kredytów jako źródła finansowania wydatków budżetowych. Planowane pożyczki nie oznaczają wzrostu realnego zadłużenia miasta, które na koniec 2016 roku zamknie się najprawdopodobniej w kwocie poniżej 1,6 mld złotych.
• Na sesji radni podjęli też uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytów w Europejskim Banku Inwestycyjnym i w bankach krajowych na spłatę poprzednich długów oraz na finansowanie inwestycji zapisanych w planie budżetu.
- Kredyt w budżecie miasta był zaplanowany już w momencie jego uchwalenia. Zakładaliśmy kredyty w wysokości 439 mln złotych. Dzisiejsza zmiana spowodowała, że obniżyliśmy wydatki, co przełożyło się na zmniejszenie naszych potrzeb kredytowych do kwoty 353 mln złotych - wyjaśnia Barbara Sajnaj, Skarbnik Miasta Poznań.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat faktyczne zadłużenie Poznania spada. W 2014 wynosiło 1.636.387.285 zł. W roku 2015 - 1.508.901.389 zł.

W 2016 planowane jest zamknąć rok z zadłużeniem w wysokości  1.610.579.178,74.

Wtorkowa korekta budżetu umniejsza plan kredytów o 86.123.320 zł i realne zadłużenie miasta zamknie się prawdopodobnie w kwocie poniżej 1,6 mln złotych.

- Plan zadłużenia jest zawsze wyższy niż faktyczne wykonane i przewidujemy, że w tym roku będzie podobnie. Są sytuacje, które powtarzają się co roku, czyli niezrealizowanie wszystkich wydatków,  i wyższe dochody, powoduje, że faktycznie potrzeby zaciągania tego kredytu są niższe niż wynika z planu i w efekcie to zadłużenie na koniec roku jest niższe od zakładanego planu  - mówi Piotr Husejko, Dyrektor Wydziału Budżetu i Analiz.

Kredyt długoterminowy w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Rada Miasta uchwaliła dzisiaj, że prezydent w imieniu Miasta Poznań może zaciągnąć kredyt długoterminowy w Europejskim Banku Inwestycyjnym na 15 lat w wysokości do 400 mln zł. Oprocentowanie kredytów EBI jest korzystne - oparte na zmiennej stopie procentowej i obecnie wynosi 1,71%. Środki z kredytu będą uruchamiane w transzach przez następne cztery lata.
W 2016 uruchomiona zostanie transza do 99 mln zł.

Ze środków Europejskiego Banku inwestycyjnego planowane jest współfinansowanie m. in. budowy trasy tramwajowej na Naramowice, przebudowa trasy tramwajowej w ciągu ul. Dąbrowskiego, a także torowisk na Wierzbięcicach i 28 czerwca 1956r., budowa kładki pieszo-rowerowej nad Wartą oraz nowego zespołu szkolno - przedszkolnego w rejonie Naramowic.

W 2016 roku miasto planuje też podpisać umowy kredytowe na rynku krajowym na kwotę 254 mln złotych z przeznaczeniem na spłatę i obsługę wcześniejszych zobowiązań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.