PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański Budżet Obywatelski: W szóstej edycji można zgłaszać więcej wniosków

  • MN    5 maja 2017 - 14:04
Poznański Budżet Obywatelski: W szóstej edycji można zgłaszać więcej wniosków
To szósta edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. (fot. UM Poznań)

W Poznaniu można składać projekty do budżetu obywatelskiego. Nowością tegorocznej edycji jest fakt, że każdy mieszkaniec może zgłosić nawet trzy projekty.
• Propozycje projektów do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego można składać do 2 czerwca.

• W tym roku w stolicy Wielkopolski do rozdysponowania jest 18 milionów zł.

• Na projekty rejonowe w budżecie miejskim zarezerwowano 12 mln zł, a na ogólnomiejskie - 6 mln zł.  

• O budżetach obywatelskich będzie również mowa podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, na panelu „Partycypacja i konsultacje społeczne w praktyce” w dniu 12 maja.

W szóstej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 12 mln zł zarezerwowano na projekty rejonowe (maksymalna wartość jednego wniosku to 500 tys. zł, pod warunkiem, że pula środków zaplanowanych w danym rejonie nie jest niższa niż 500 tys. zł), natomiast 6 mln zł na ogólnomiejskie (maksymalna wartość jednego projektu to 2 mln zł). Nowością w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Poznaniu jest fakt, że jedna osoba może złożyć nawet trzy wnioski.

Urzędnicy uczulają, aby proponowane we wnioskach projekty były możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego 2018. Jeżeli jednak pomysł wymaga przygotowania, które polega np. na sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii, dopuszcza się jego realizację w trakcie kolejnego roku budżetowego. Żeby projekt pozytywnie przeszedł weryfikację merytoryczną musi być m.in. zgodny ze Strategią Rozwoju Miasta i innymi programami miejskimi, a koszty utrzymania w ciągu 5 lat nie mogą przekroczyć 30 proc. jego wartości.

Czytaj też: Białystok czeka na pomysły do budżetu obywatelskiego

Zgodnie z obowiązującymi zasadami do PBO18 nie można składać projektów, których wnioskodawcy m.in. angażują w swój pomysł instytucje bez ich wcześniejszej pisemnej zgody czy zgłaszają pomysły na budowę pomników lub innych form upamiętnienia, ponieważ ich budowa jest regulowana przez odrębne przepisy. Projekty muszą być też realizowane na terenach Gminy Poznań albo Skarbu Państwa.

Wnioski można zgłaszać w formie pisemnej lub elektronicznej. W przypadku tej drugiej formy – do jednego adresu e-mail zostanie przypisany PESEL, co pozwoli na wysłanie maksymalnie trzech wniosków. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.