Poznański Związek Metropolitalny, Nowoczesna: Metropolia w Wielkopolsce to korzyści dla samorządów

• Możliwość powołania w Wielkopolsce związku metropolitalnego przewiduje projekt ustawy autorstwa Nowoczesnej, którym w piątek (10 lutego) zajmie się Sejm.
• Samorządowcy z regionu zwracają uwagę, że projekt nie był z nimi konsultowany.
Poznański Związek Metropolitalny, Nowoczesna: Metropolia w Wielkopolsce to korzyści dla samorządów
Według projektu, związek metropolitalny ma być dobrowolnym zrzeszeniem gmin i powiatów położonych w województwie wielkopolskim (Poznań, fot.wikipedia.org/Monika Mężyńska)

Projekt ustawy o Poznańskim Związku Metropolitalnym Nowoczesna złożyła Nowoczesna w grudniu ub. roku. Na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę posłowie zajmą się także rządowym projektem ustawy o związku metropolitalnym dla woj. śląskiego.

Według Nowoczesnej przyjęcie ustawy metropolitalnej dla Poznania i okolic przyniesie wymierne korzyści finansowe dla samorządów, sprzyjać też będzie rozwojowi tej części regionu.

Według projektu, związek metropolitalny ma być dobrowolnym zrzeszeniem gmin i powiatów położonych w województwie wielkopolskim. Ma obejmować "spójny pod względem przestrzennym obszar oddziaływania (...) Poznania, chrakteryzujący się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych, zamieszkały przez co najmniej 600 tys. mieszkańców".

Posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt powiedziała, że liczy na zainteresowanie partii rządzącej złożonym projektem. "PiS wielokrotnie w swoich wystąpieniach mówił, że kierunek metropolii jest dobry, że jest potrzeba takich ustaw. Uważamy, że nasz projekt nie odbiega od wizji metropolii jaką ma Prawo i Sprawiedliwość. Liczę, że trafi on do drugiego czytania" - podkreśliła.

Zdaniem Nowoczesnej, podjęcie decyzji o utworzeniu Poznańskiego Związku Metropolitalnego pozwoli wykorzystać instrument finansowy przewidziany w ustawie dochodach jednostek samorządu terytorialnego; 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, pozostanie do dyspozycji związku. Wg szacunków autorów projektu, na rozwój wchodzących w skład związku podmiotów trafi w ten sposób dodatkowe 140 mln złotych.

Paweł Adamów z Nowoczesnej podkreślił, że projekt nie ogranicza przyłączenia do związku samorządów spoza powiatu poznańskiego, chociaż te są ze sobą najmocniej powiązane funkcjonalnie.

"W obrębie Wielkopolski nie założyliśmy żadnych sztywnych ram geograficznych. Docelowo do związku mogą przystąpić np. Kościan, Środa Wielkopolska czy Gniezno - wszystko będzie zależeć od woli tych podmiotów. Naszym zdaniem, milionowa metropolia to jest efektywny organizm, który mógłby pełnić zadania wykraczające poza granice administracyjne gmin. Dziś te zadania są realizowane na podstawie porozumień, ale nie jest to rozwiązanie idealne" - powiedział.

Według projektu, kluczowym zadaniem związku będzie transport publiczny, zarządzany na terenie metropolii przez jeden podmiot. Związek mógłby być też kluczowym partnerem dla rozwoju kolei metropolitalnej. Powstanie związku umożliwiłoby ponadto integrację polityki przestrzennej na terenie metropolii. "Dziś każdy samorząd prowadzi ją we własnym zakresie, tymczasem planowanie powinno być spójne" - stwierdził Adamów.

Do zadań związku mają też należeć: promocja zewnętrzna metropolii oraz pozyskiwanie inwestorów. Paweł Adamów podkreślił, że nowy podmiot mógłby pełnić rolę centrum usług wspólnych dla wszystkich samorządów tworzących związek, oraz dla jednostek organizacyjnych należących do tych samorządów.

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Czy w skład tej metropolii będą wchodziły jakieś wyspy na Oceanie Spokojnym?

Pytanie badawcze, 2017-02-08 17:16:15 odpowiedz

Pierdolenie.Dublowanie zadań wojewody i starostów.Cel tylko jeden - spowodowanie totalnego chaosu. Wiadomo ,że w mętnej wodzie ryby są zagubione...

staropyra, 2017-02-08 16:33:26 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU