Pozwanym orlikom w sądzie pomoże minister

Jeśli firma, której projekt wykorzystano przy budowie orlików wystąpi z powództwem o zapłatę za naruszone prawa autorskie, minister sportu i turystyki wesprze każdą jednostkę samorządową w sporze ze spółką.
Pozwanym orlikom w sądzie pomoże minister

Do budowy orlików wykorzystywano m.in. udostępniony na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki projekt budowlany wielofunkcyjnego boiska o wymiarach 30m x 50m.

Z tego powodu kilka gmin, m.in. z woj. opolskiego oraz wielkopolskiego, otrzymało wezwania przedsądowe z tytułu naruszenia praw autorskich. Podstawą roszczeń jest fakt, że to nie ministerstwo sportu a firma Archisport ( obecnie Archi Plus) posiada autorskie prawa majątkowe do projektu.

Czytaj też: Chcą interwencji ministerstwa ws. orlików

W związku z tym posłowie Tomasz Garbowski i Tadeusz Tomaszewski zapytali w interpelacji Ministerstwo Sportu i Turystyki, czy udzieli wsparcia gminom, wobec których wystąpiono z roszczeniami.

Odpowiadając na interpelację minister Joanna Mucha, podkreśliła, że ministerstwo na bieżąco monitoruje sprawę zgłaszanych roszczeń.

Czytaj też: Nadszarpnięta reputacja orlików

– Obecnie prowadzone jest jedno sporne postępowanie sądowe w sprawie naruszenia autorskich praw. Spółka, która złożyła pozew przeciwko jednej z gmin biorących udział w programie, żąda 50 tys. zł – informuje Joanna Mucha.

Skarb Państwa, nie uznając zasadności zgłoszonych roszczeń, przystąpił do tego postępowania po stronie gminy w charakterze interwenienta ubocznego.

Jednocześnie do resortu napływają informacje o tym, że poszczególne jednostki samorządowe są nakłaniane do zawarcia ugody. – Odnotowano 113 przypadków wezwań do próby ugodowej. Zdarzają się również przypadki, w których adresatami wniosku o zawarcie ugody są jednostki, które nie uczestniczyły w programie, albo nie korzystały ze spornego projektu – dodaje minister.

Czytaj też: Orliki są sukcesem samorządów

Według niej, zakres wykorzystania projektu może dotyczyć ok. 4 proc. ogółu wybudowanych w ramach programu boisk. Większość kompleksów budowana była na podstawie projektu autorstwa firmy Kulczyński Architekt.

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Orlików budowanych na Śląsku żadnych pretensji mieć nie mogą, większość ich była budowana przez znaną spółkę Inwestycje pl z Rybnika i tak spieprzona że z projektem nie ma nic wspólnego .

życzliwy, 2012-08-28 15:07:38 odpowiedz

No właśnie - jakie mogą być praw aautorkie na boisko? Jego kształt, układ linii czy wymiary są precyzowane przez przepisy, które powstały poza naszym krajem. Rodzaj nawierzchni - to też nie wymysł architekta tylko wybór spośród określonej podaży tego rodzaju materiałów (a za nawierzchnie gminy zapła...ciły ich producentom). Wysokość i rodzaj ogrodzenia - to też nie wymysł architekta tylko powszechnie obowiązujące zasady. Dla mnie działania architekta to ewidentna próba naciągactwa: projektant sporządził dla ministerstwa wizualizację na podstawie powszechnie obowiązujących i stosowanych zasad przy tworzeniu tego rodzaju obiektów (za którą zapewne wziął solidne wynagrodzenie), a teraz szumnie nazywa to własnym projektem i domaga się poszanowania jego praw autorskich. To trochę tak, jakby autorzy słownika języka polskiego domagali się tantiem za stosowanie języka polskiego od ludzi, którzy się nim posługują. Absurd i dobrze, że ministerstwo twardo sprzeciwia się takim zapędom rozwiń

krzyciel, 2012-08-21 08:38:00 odpowiedz

Jan Osik - Sobie pownieneś życzyć duż ozdrowia psychicznego. Tutaj nie ma zadnych naruszeń przepisow ani tym bardziej konstytucji, ponieważ boiska wykonuje sie w oparciu o przepisy ogolne ktore mowią jakie wymiary ma mieć boisko , ponadto o to kto ma rację rozstrzyga sąd , więc nie posuwaj się za d...aleko z komentarzami. Bardzo dobrze, ze Ministerstwo wspiera gminy ,bo przecież to jest inicjatywa rządowa , a więc to rząd odpowiada za to, ze gmina budująca boisko korzysta z danego projektu . Orliki są przecież dofinansowywane z budzetu państwa , wiec musi być wsparcie rządowe. rozwiń

dareckiddd, 2012-07-21 02:39:29 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU