PARTNER PORTALU
 • BGK

Pozwanym orlikom w sądzie pomoże minister

 • GK    19 lipca 2012 - 07:40
Pozwanym orlikom w sądzie pomoże minister

Jeśli firma, której projekt wykorzystano przy budowie orlików wystąpi z powództwem o zapłatę za naruszone prawa autorskie, minister sportu i turystyki wesprze każdą jednostkę samorządową w sporze ze spółką.
Do budowy orlików wykorzystywano m.in. udostępniony na stronach internetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki projekt budowlany wielofunkcyjnego boiska o wymiarach 30m x 50m.

Z tego powodu kilka gmin, m.in. z woj. opolskiego oraz wielkopolskiego, otrzymało wezwania przedsądowe z tytułu naruszenia praw autorskich. Podstawą roszczeń jest fakt, że to nie ministerstwo sportu a firma Archisport ( obecnie Archi Plus) posiada autorskie prawa majątkowe do projektu.

Czytaj też: Chcą interwencji ministerstwa ws. orlików

W związku z tym posłowie Tomasz Garbowski i Tadeusz Tomaszewski zapytali w interpelacji Ministerstwo Sportu i Turystyki, czy udzieli wsparcia gminom, wobec których wystąpiono z roszczeniami.

Odpowiadając na interpelację minister Joanna Mucha, podkreśliła, że ministerstwo na bieżąco monitoruje sprawę zgłaszanych roszczeń.

Czytaj też: Nadszarpnięta reputacja orlików

– Obecnie prowadzone jest jedno sporne postępowanie sądowe w sprawie naruszenia autorskich praw. Spółka, która złożyła pozew przeciwko jednej z gmin biorących udział w programie, żąda 50 tys. zł – informuje Joanna Mucha.

Skarb Państwa, nie uznając zasadności zgłoszonych roszczeń, przystąpił do tego postępowania po stronie gminy w charakterze interwenienta ubocznego.

Jednocześnie do resortu napływają informacje o tym, że poszczególne jednostki samorządowe są nakłaniane do zawarcia ugody. – Odnotowano 113 przypadków wezwań do próby ugodowej. Zdarzają się również przypadki, w których adresatami wniosku o zawarcie ugody są jednostki, które nie uczestniczyły w programie, albo nie korzystały ze spornego projektu – dodaje minister.

Czytaj też: Orliki są sukcesem samorządów

Według niej, zakres wykorzystania projektu może dotyczyć ok. 4 proc. ogółu wybudowanych w ramach programu boisk. Większość kompleksów budowana była na podstawie projektu autorstwa firmy Kulczyński Architekt.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (8)

 • życzliwy, 2012-08-28 15:07:38

  Do Orlików budowanych na Śląsku żadnych pretensji mieć nie mogą, większość ich była budowana przez znaną spółkę Inwestycje pl z Rybnika i tak spieprzona że z projektem nie ma nic wspólnego .
 • krzyciel, 2012-08-21 08:38:00

  No właśnie - jakie mogą być praw aautorkie na boisko? Jego kształt, układ linii czy wymiary są precyzowane przez przepisy, które powstały poza naszym krajem. Rodzaj nawierzchni - to też nie wymysł architekta tylko wybór spośród określonej podaży tego rodzaju materiałów (a za nawierzchnie gminy zapła...ciły ich producentom). Wysokość i rodzaj ogrodzenia - to też nie wymysł architekta tylko powszechnie obowiązujące zasady. Dla mnie działania architekta to ewidentna próba naciągactwa: projektant sporządził dla ministerstwa wizualizację na podstawie powszechnie obowiązujących i stosowanych zasad przy tworzeniu tego rodzaju obiektów (za którą zapewne wziął solidne wynagrodzenie), a teraz szumnie nazywa to własnym projektem i domaga się poszanowania jego praw autorskich. To trochę tak, jakby autorzy słownika języka polskiego domagali się tantiem za stosowanie języka polskiego od ludzi, którzy się nim posługują. Absurd i dobrze, że ministerstwo twardo sprzeciwia się takim zapędom  rozwiń
 • dareckiddd, 2012-07-21 02:39:29

  Jan Osik - Sobie pownieneś życzyć duż ozdrowia psychicznego. Tutaj nie ma zadnych naruszeń przepisow ani tym bardziej konstytucji, ponieważ boiska wykonuje sie w oparciu o przepisy ogolne ktore mowią jakie wymiary ma mieć boisko , ponadto o to kto ma rację rozstrzyga sąd , więc nie posuwaj się za d...aleko z komentarzami. Bardzo dobrze, ze Ministerstwo wspiera gminy ,bo przecież to jest inicjatywa rządowa , a więc to rząd odpowiada za to, ze gmina budująca boisko korzysta z danego projektu . Orliki są przecież dofinansowywane z budzetu państwa , wiec musi być wsparcie rządowe.  rozwiń