PARTNER PORTALU
  • BGK

Pozwolenia na broń w gestii prezydentów i starostów? Tego chce Kukiz'15

  • PAP/AH    28 września 2017 - 11:44
Pozwolenia na broń w gestii prezydentów i starostów? Tego chce Kukiz'15
Kukiz'15 chce legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej w Polsce (fot. Shuttesrtock)

Zgodnie z projektem noweli ustawy o broni i amunicji, przygotowanym przez Kukiz'15, pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie, jak obecnie, policja.
• W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o broni i amunicji, który został przygotowany przez grupę posłów Kukiz'15.

• Partia chce, by o wydawaniu pozwoleń na broń nie decydowali komendanci, ale starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu. Ugrupowanie dopuszcza również możliwość, że może to być wojewoda, czyli przedstawiciel rządu w terenie.

• Projekt przewiduje również wprowadzenie obowiązkowych badań okresowych dla właścicieli broni a także stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego komputerowego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń.

W rozmowie na antenie radiowej Jedynki Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) podkreślił, że chciał uspokoić wszystkie osoby, które myślą, że dostęp do broni na proponowanych przez Kukiz'15 warunkach będzie zbyt łatwy.

- Powiedzmy sobie jasno: dzisiaj, jeśli ktoś chce kupić broń, to nie musi wypełniać całej sterty papierów i udawać się do komendanta wojewódzkiego policji, gdzie zapewne - z pewnością graniczącą ze stuprocentową - nie dostanie tego pozwolenia na broń, natomiast w ciągu 5 minut może kupić taką broń - w pełni legalnie, podkreślam - na jednym z portali aukcyjnych - mówił poseł.

- My chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej w Polsce; jednocześnie chcemy też wprowadzić nadzór nad tymi osobami, które tę broń już dzisiaj posiadają - zaznaczył.

Rzymkowski podkreślił też, że klub Kukiz'15 nie chce w kwestii broni "uznaniowości komendanta wojewódzkiego policji". Przywoływał sytuacje, w których osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń spełnia wszystkie stosowne wymagania, a komendant go nie przyznaje. - Decydują przesłanki - powiedziałbym - pozamerytoryczne - ocenił polityk.

Zgodnie z projektem, pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie, jak obecnie, policja.

- Ale ja się też absolutnie nie chcę upierać, że to musi być starosta. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość uważa, że to jest największy problem tej ustawy, to z największą przyjemnością złożymy poprawkę, żeby to był wojewoda, czyli przedstawiciel rządu w terenie - powiedział Rzymkowski.

Poseł ocenił też, że ze środowej dyskusji w Sejmie wynika, że wszystkie kluby - oprócz Nowoczesnej - są zwolennikami dyskusji na ten temat.

- Moim zdaniem ta ustawa wcale nie liberalizuje (zasad posiadania broni), a momentami nawet (je) obostrza - przede wszystkim w stosunku do osób, które już w tej chwili posiadają broń we własnych domach - powiedział Rzymkowski, wyliczając, że ma myśli m.in. "przedstawicieli starej nomenklatury" - takich jak byli funkcjonariusze milicji, Służby Bezpieczeństwa - bądź sędziów i prokuratorów. - Oni z tej broni w zasadzie nie korzystają, nie umieją korzystać, a ją posiadają. I my chcemy wprowadzić cykliczne badania, czy ktoś umie strzelać z tej broni, czy w ogóle umie ją obsługiwać. Jeśli ktoś nie umie, to po prostu traci pozwolenie na broń - powiedział poseł.

Według proponowanych przepisów, pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji właściciela broni - im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może mieć.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2017-09-28 18:28:35

    Jestem szczęśliwym posiadaczem kilku sztuk broni.Do celów sportowych i kolekcjonerskich.Procedury dostępu nie uważam za zbyt uciążliwą. Policja musi mieć niezbędną wiedzę o posiadaczach. Odebranie decydowania komendantowi wojewódzkiemu wywoła niepotrzebny chaos i rozrost biurokracji, Policja nadal b...ędzie musiała sprawdzać np sposób przechowywania broni czy "normalności"posiadacza.  rozwiń