PARTNER PORTALU
 • BGK

Pozwolenia na budowę a dochody samorządów

 • GK/pracodawcyrp.pl    3 listopada 2011 - 11:00
Pozwolenia na budowę a dochody samorządów

Skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenia budowlane nie tylko przyspiesza wzrost wydatków na inwestycje budowlane, ale też zwiększa dochody samorządów z podatków lokalnych.
Dlatego, w opinii Pracodawców RP, bezwzględnie trzeba skrócić czas uzyskiwania pozwoleń budowlanych.

Pracodawcy RP przypominają, że – zgodnie z prawem – wydział architektury i budownictwa właściwego starostwa powiatowego ma 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę. W grę wchodzą jednak jeszcze odwołania do wojewody i skargi do sądów administracyjnych, a dopiero ostateczna decyzja umożliwia legalne rozpoczęcie robót.

– W efekcie inwestor musi poświęcić średnio aż 301 dni na samo uzyskanie pozwolenia. To ok. 4 miesiące więcej niż średnio w Unii Europejskiej – przypomina ekspert Pracodawców RP ds. ekonomicznych, Olga Dzilińska.

Jej zdaniem utrudnianie rozwoju krajowym przedsiębiorcom może przynieść wyhamowanie wzrostu gospodarczego, dlatego też radykalne zmiany należy przeprowadzić jak najszybciej.

– Usprawnienie procesu budowy dróg publicznych przez zastąpienie pozwoleń na budowę decyzjami o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej wydawanymi w maksymalnie uproszczonym trybie dowodzi, że jest to możliwe – podkreśla Olga Dzilińska.

Dodaje, że nie wystarczą specustawy dotyczące pewnego wycinka problemu. Potrzebna jest kompleksowa reforma, która – ułatwiając inwestycje – przyniesie znaczne korzyści regionom.

Badanie przeprowadzone w USA pokazuje, że skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenia budowlanie o 3 miesiące nie tylko przyspiesza wzrost wydatków na inwestycje budowlane o 5,7 proc., lecz także zwiększa dochody samorządów z podatków lokalnych o 16 proc. już w ciągu niespełna 2 lat. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • MAXFAX, 2011-11-03 22:57:45

  A pozwoleń na budowę w niektórych miastach albo wcale nie ma albo jest bardzo mało...
 • Ogniskowy, 2011-11-03 20:48:28

  Brawo dla specjalisty od kociołków.
 • Ludka Ma., 2011-11-03 18:29:08

  "Przygadał kocioł garnkowi" ! I kto to mówi?