PARTNER PORTALU
 • BGK

Pozwolenie na budowę, zmiany: Nie wybudujemy domu przy pustej działce

 • PAP/AT    9 października 2017 - 07:37
Pozwolenie na budowę, zmiany: Nie wybudujemy domu przy pustej działce
Szacuje się, że tylko 30 proc. powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (fot.pixabay.com)

Rząd chce jednak zmienić przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozwolenie na budowę będzie wydawane tylko wtedy, jeśli planowana nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną.
Jeżeli działka nie graniczy z inną już zagospodarowaną, postawienie na niej domu będzie niemożliwe; podobne ograniczenie będzie dotyczyć terenów, gdzie jest wyłącznie droga czy las - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje gazeta, szacuje się, że tylko 30 proc. powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Jeśli takich planów nie ma, to jedynym sposobem na wybudowanie czy to domu jednorodzinnego, czy całego osiedla, jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, czyli popularnej wuzetki - pisze "DGP". Gazeta podkreśla, że dzisiaj wydaje się je nawet wtedy, gdy na żadnej z działek bezpośrednio graniczących z nieruchomością nie ma zabudowań. Wystarczy, że znajdują w okolicy.

Czytaj też: Wycinka drzew: Pod budowę domu bez pozwolenia, ale pod stodołę lub oborę już nie

Jak pisze "DGP", rząd chce jednak zmienić przepisy. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wuzetki będą wydawane tylko wtedy, jeśli nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną. "Jeśli więc sąsiedzi jeszcze się nie pobudowali, to i my nie będziemy mogli. To samo dotyczy działek graniczących z drogami, parkami, lasami czy nieużytkami. Jeśli choć jeden bok naszego terenu o długości co najmniej 4 m nie graniczy bezpośrednio z zabudowaną już działką, nie będzie szans, by móc się na nim pobudować" - czytamy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (8)

 • K!, 2018-01-18 21:31:01

  O Boże, ja próbuje od 6 lat z warunkami zabudowy, myślałam ze cos zmieni sie na lepsze ale widze ze będzie jeszcze gorzej. Super! Stac ich na chaty gdzie chca a tu zwyklemu czlowiekowi utrudniaja, niszcza marzenia!!!! Dziady!
 • POLAK, 2017-12-08 12:52:31

  MASZ DZIAŁKĘ I NIC NIE MOŻNA POSTAWIĆ NA SWOIM , MUSISZ KUPI OD SĄSIADA BO TAM STOI DOM CZYSTA GŁUPOTA T TYLE BĘDĄ SIĘ BOGACIĆ CI CO ZACZĘLI SPRZEDAWAĆ DZIAŁ I TO SIĘ NAZYWA ŁAD KIESZENI I CWANIAKÓW
 • boy, 2017-11-17 23:57:10

  Bardzo dobrze. Trzeba skończyć patologie stawiania domów w lasach i polach. Płaczą głównie deweloperzy bo nie będą mogli budować osiedli w polu