PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożyczka z europejskiego banku dla Katowic

  • JK/PAP    27 czerwca 2011 - 18:03

ZAKTUALIZOWANY. Europejski Bank Inwestycyjny udzieli miastu Katowice pożyczki na kwotę 254,2 mln zł (65 mln euro) na przebudowę poprzemysłowego centrum miasta.
Środki z EIB posłużą do sfinansowania budowy Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym znajdą się miejsca dla 8000 osób. Odbywać się tu będą m.in. kongresy naukowe. Projekt zakłada także budowę nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Oba obiekty powstaną w sąsiedztwie Spodka, na terenie dawnej kopalni Katowice (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Oni zbudują centrum kongresowe w Katowicach?

To druga tegoroczna umowa kredytowa z EBI, zapowiadana wcześniej przez prezydenta miasta Piotra Uszoka. Pierwsza, o wartości ok. 140 mln zł, została zawarta przed kilkoma miesiącami. Pieniądze te wspomagają modernizację budynku przy ul. Młyńskiej 1 (dawny Dom Prasy), remont sali teatralnej i elewacji katowickiego Pałacu Młodzieży oraz budowę domu kultury w dzielnicy Dąb.


Druga umowa kredytowa z EBI obejmuje 254,2 mln zł na budowę centrum kongresowego za ponad 300 mln zł, siedziby NOSPR za ok. 260 mln zł oraz części układu drogowego w tym rejonie za ok. 100 mln zł. Środki te będą rozliczne z bankiem łącznie - do 50 proc. wartości tych trzech przedsięwzięć.

Zgodnie z planami władz Katowic, trzeci tegoroczny kredyt EBI - ok. 140 mln zł - miał trafić na inwestycje związane z przebudową przestrzeni miejskiej między katowickim Rondem a Rynkiem, w ścisłym centrum miasta. W tym roku samorząd chciał rozpocząć prace związane ze zmianą położenia linii tramwajowych na tym odcinku.

Jak jednak wynika z podawanych przez regionalną prasę nieoficjalnych informacji zbliżonych do koordynatorów przebudowy centrum miasta, Katowice mogą nie otrzymać kredytu z tego źródła. Ponieważ EBI woli raczej wspierać inwestycje mogące w przyszłości przynosić zyski, samorząd Katowic miał niedawno rozpocząć poszukiwanie innych źródeł kredytu.

Na razie potwierdzono, że środki EBI trafią m.in. na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które zostanie funkcjonalnie połączone z sąsiednią halą Spodek. Obiekt - z główną wielofunkcyjną salą o powierzchni 10 tys. m kw. - ma być gotowy w 2013 r. W połowie czerwca wyłoniono wykonawcę tej inwestycji - będzie nim konsorcjum firm Grupa 3J SA z Warszawy oraz Unistav a.s. z Brna.

Również współfinansowana z kredytu EBI pobliska nowa siedziba NOSPR ma mieścić m.in. salę koncertową na 1672 osoby, zaprojektowaną według schematu "pudełko w pudełku", 300-osobową salę kameralną oraz 116 sal ćwiczeń, pokojów technicznych, biur i innych pomieszczeń. Budowa siedziby NOSPR jest na etapie wyboru wykonawcy.

Oba te obiekty powstaną w projektowanym tzw. Kwartale Kultury na terenie byłej kopalni "Katowice", w pobliżu katowickiego Spodka. Teren ten ma kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta ze względu m.in. na bliskość ścisłego centrum. Prócz centrum kongresowego i siedziby NOSPR, w lipcu tego roku rozpocznie się tam warta ok. 240 mln zł budowa nowego obiektu Muzeum Śląskiego - finansowana w 85 proc. ze środków unijnych, a w 15 proc. - przez samorząd regionu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.