PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożyczka z MF ratuje Sejny

  • PAP    8 sierpnia 2012 - 21:00
Pożyczka z MF ratuje Sejny

Miasto Sejny dostanie 5,4 mln zł preferencyjnej pożyczki z Ministerstwa Finansów na działania związane z oddłużeniem miasta - poinformował burmistrz Jan Stanisław Kap. Dług związany jest z koniecznością zapłaty za zbudowaną przed laty oczyszczalnię.
Sytuacja finansowa Sejn pogorszyła się znacznie, gdy miasto ostatecznie przegrało proces o zapłatę za budowę oczyszczalni. Miasto nie chciało bowiem zapłacić pełnej kwoty uważając, że inwestycja została wykonana wadliwie. Kiedy sądy ostatecznie uznały jednak roszczenia wykonawców okazało się, że do zapłaty jest, z odsetkami, ponad 4 mln zł.

Kiedy nie udało się rozłożyć tej kwoty na raty, samorząd był zmuszony wziąć kredyt, co dodatkowo, już na niebezpiecznym dla budżetu miasta poziomie, zadłużyło miasto.

Pożyczka z budżetu państwa pomoże uporać się z tym problemem. Wcześniej Sejny musiały jednak przygotować plan oszczędnościowy, pozwalający na spłatę zobowiązań.

By zaoszczędzić pieniądze, m.in. zmniejszone będzie zatrudnienie w miejskich placówkach oświatowych i kulturalnych, niektóre instytucje są likwidowane by zmniejszyć koszty, wstrzymane zostały inwestycje. Miasto też zamierza oszczędzać np. na oświetlaniu ulic.

Jak powiedział w środę burmistrz Jan Stanisław Kap, umowa z Ministerstwem Finansów powinna zostać podpisana w najbliższych dniach. Dodał, że oprócz spłaty kredytu zaciągniętego na zobowiązania związane z budową oczyszczalni, będą to też pieniądze na inne kredyty zaciągnięte wcześniej przez samorząd "z myślą o różnych zadaniach inwestycyjnych".

Sejny musiały wcześniej przygotować 10-letni program naprawczy swoich finansów. Miasto liczy 5,8 tys. mieszkańców i ma budżet na poziomie 14,5 mln zł. "Pożyczka to bardzo duży zastrzyk finansowy. Odzyskujemy płynność finansową, która jest zachwiana w 2012 roku" - powiedział burmistrz Sejn.

Dodał, że ten rok jest właśnie najtrudniejszy, a zapisy programu naprawczego weszły w życie od czerwca, w tym takie decyzje jak wypowiedzenia z pracy, likwidacja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i przekształcenia miejskich instytucji.

"Efekt programu naprawczego będzie odczuwalny od końca września" - powiedział Kap. Ocenił, że oszczędności związane z realizacją naprawy finansów miasta powinny wynieść nie mniej, niż 1,6 mln zł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.