PARTNER PORTALU
  • BGK

Pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej do końca roku

  • PAP    2 lutego 2015 - 14:07

21 mln zł trafiło do ponad 200 fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni socjalnych z unijnego programu "Kapitał Ludzki" na lata 2007-2013 - poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego. Preferencyjne pożyczki będą jeszcze dostępne do końca 2015 r.
"Wykorzystaliśmy 85 proc. budżetu pożyczkowego dla podmiotów ekonomii społecznej" - podkreślił BGK, który z resortem pracy realizuje to przedsięwzięcie z pieniędzy unijnych w ramach programu "Kapitał Ludzki".

Na pożyczki mogą liczyć przedsiębiorstwa społeczne, które prowadzą działalność gospodarczą. Dzięki pieniądzom UE mogą zwiększyć swoje przychody i zatrudnienie.

Z informacji BGK wynika, że maksymalna kwota pożyczki to 100 tys. zł, a aktualne ich oprocentowanie wynosi 1,13 proc. "Może ono zostać obniżone do 0,56 proc. w przypadku zwiększonych korzyści społecznych wynikających z realizacji działań" - podkreślił BGK.

Oprócz pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej przewidziano także usługi doradztwa, by lepiej i efektywniej mogły planować swoje przedsięwzięcia i budżet.

BGK poinformował, że z ponad 250 udzielonych pożyczek 108 trafiło do spółdzielni socjalnych, 67 do fundacji, 43 do stowarzyszeń, 21 do spółdzielni pracy, 13 do spółek z o.o. i po jednej do spółdzielni inwalidów i kościelnej jednostki organizacyjnej.

Cały budżet programu pożyczkowego, który wystartował wiosną 2013 r., sięgał 25,18 mln zł. Do tej pory wykorzystano 21,35 mln zł. Największym zainteresowaniem cieszył się w województwach: lubelskim, podkarpackim i podlaskim, a najmniejszym - w wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim.

Pożyczek udziela Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.