PARTNER PORTALU
  • BGK

Pozytywna perspektywa ratingów Zielonej Góry

  • GK    12 kwietnia 2012 - 10:26
Pozytywna perspektywa ratingów Zielonej Góry

Fitch Ratings zmienił perspektywę ratingów Zielonej Góry ze stabilnej na pozytywną.
Jednocześnie Fitch potwierdził długoterminowe międzynarodowe ratingi miasta dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie „BBB-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A-(pol)”. Zmiana perspektywy ratingu odzwierciedla dobre wyniki operacyjne, umiarkowane zadłużenie oraz łagodny profil jego spłaty. Jednocześnie, miasto posiada dobrą płynność, a jego zapotrzebowanie na finansowanie długiem w latach 2012-2014 jest niewielkie. Pozytywna perspektywa ratingów uwzględnia również dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, kontrolowanie wzrostu wydatków bieżących oraz aktywną politykę podatkową.

Podniesienie ratingów Zielonej Góry (zabierz głos/oceń prezydenta) będzie możliwe, jeśli miasto utrzyma dobre wyniki budżetowe z marżą operacyjną nie niższą niż w 2011 roku oraz nadwyżką operacyjną wystarczającą na obsługę zadłużenia, a potrzeby pożyczkowe miasta na finansowanie wydatków majątkowych będą umiarkowane.

W 2011 roku wyniki budżetowe Zielonej Góry poprawiły się. Nadwyżka operacyjna wzrosła do 8,5 proc. dochodów operacyjnych. Fitch oczekuje, że wyniki operacyjne miasta w latach 2012-2014 będą również dobre z nadwyżką operacyjną wynoszącą około 9 proc. dochodów operacyjnych, co zapewni dobre wskaźniki pokrycia obsługi zadłużenia.

Ponadto w 2011 r. miasto osiągnęło nadwyżkę budżetową wynoszącą 11,2 mln zł, podczas gdy w 2010 r. wygenerowało deficyt budżetowy (67 mln zł). Fitch przewiduje, że w związku z umiarkowaną presją na wydatki majątkowe w latach 2012-2014, budżety miasta w tym okresie mogą być zbilansowane.

Władze miasta dążą również do stworzenia korzystnych warunków dla rozwoju lokalnej bazy podatkowej, co wraz z aktywną polityką podatkową przyczyniło się do poprawy nadwyżki operacyjnej oraz wskaźników spłaty zadłużenia. Fitch oczekuje, że również w średnim okresie miasto będzie skutecznie kontrolowało wydatki operacyjne oraz prowadziło ostrożną politykę budżetową.

Zadłużenie Zielonej Góry jest umiarkowane. Fitch spodziewa się, że do 2014 r. może zmniejszyć się do około 37 proc. dochodów bieżących. W średnim okresie zapotrzebowanie miasta na finansowanie długiem będzie stosunkowo niskie, gdyż średnie wydatki majątkowe w latach 2012-2014 mogą wynieść około 65 mln zł rocznie.

Bardzo wysoka płynność miasta w 2011 r. umożliwiła wcześniejszą spłatę części zadłużenia. Miasto spłaciło 47 mln zł, chociaż pierwotnie planowało tylko 20 mln zł, co jest pozytywnie oceniane przez Fitch. Fitch oczekuje, że władze miasta będą kontynuowały dotychczasową politykę finansową.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jubilat, 2012-04-12 16:25:37

    Czyli jednak pozytywna perspektywa?
  • SWAT, 2012-04-12 13:19:43

    PO co Zielona Góra wydaje tyle pieniedzy na ratingi? O CO JEJ RZECZYWIŚCIE CHODZI???