PARTNER PORTALU
  • BGK

Pozytywny sygnał dla zadłużonych samorządów

  • GK    22 września 2013 - 08:03
Pozytywny sygnał dla zadłużonych samorządów

Samorządowcy pozytywnie oceniają możliwość skorzystania z programu naprawczego w razie niemożności uchwalenia budżetu, bo pozwala to na uniknięcie natychmiastowej ingerencji RIO, czyli uchwalenia budżetu zastępczego.
Związek Miast Polskich oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów pozytywnie oceniają propozycję ministra finansów zmian w ustawie o finansach publicznych, dotyczącą postanowień w zakresie realizacji przez samorządy programów postępowań naprawczych. Chodzi o dodanie art. 24O a do ustawy.

- Generalnie proponowany przepis zmierza w odpowiednim, pożądanym przez samorządy kierunku. Wprowadza on bowiem w miejsce procedury ustalenia zastępczego budżetu jednostki samorządu terytorialnego przez regionalną izbę obrachunkową możliwość zastosowania w pierwszej kolejności - w razie niemożności uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej lub budżetu jst zgodnie z zasadami określonymi w art. 242-244 ustawy - programu postępowania naprawczego - czytamy w przyjętym przez związki stanowisku.

Stanowisko oraz załącznik w sprawie indywidualnego wskaźnika zadłużenia oraz następstw wynikających z niespełnienia warunków określonych w art. 242-244 ustawy o finansach publicznych publikujemy w dziale multimedia.

Według samorządowców zmiana ta umożliwia samorządom uruchomienie określonych działań ukierunkowanych na poprawę stanu gospodarki finansowej i uniknięcie natychmiastowej ingerencji kolegium RIO w postaci uchwalenia przez ten organ budżetu zastępczego zadłużonej jednostki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.