PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP będzie zapisywane po stronie długu. Skarbnicy robią odwrót

  • MN    27 września 2017 - 17:24
PPP będzie zapisywane po stronie długu. Skarbnicy robią odwrót
Klasyfikowanie PPP po stronie długu może przyczynić się do spadku ilości realizowanych projektów w tym sektorze. Fot. Fotolia

W ustawie o finansach publicznych pojawi się przepis klasyfikujący inwestycje PPP po stronie długu. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju przyznaje, że to obniży ilość realizowanych projektów w tym sektorze.
- W postępowaniach w których bierzemy udział, skarbnicy miejscy znowu wrócili do stanu sprzed roku czy dwóch i znów zaczęli bać się o zadłużenie. Mówią, że w zmianach ustawy o finansach publicznych będzie zapis który spowoduje, że partnerstwo publiczno-prywatne będzie zadłużało - alarmuje Marek Tobiacelli, dyrektor Działu Efektywności Energetycznej w Siemens.

Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przy Ministerstwie Rozwoju przyznaje, że temat jest mu znany. Zaznacza, że prawdopodobnie chodzi o zmianę, którą wprowadzi Ministerstwo Finansów w ramach nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Dodaje, że jest to związane z kwestiami wykupu wierzytelności.

- Rzeczywiście tutaj pojawi się taki przepis, który będzie mówił, że tego typu umowę należy klasyfikować po stronie długu. Wiem, że ten mechanizm jest stosowany, może nie masowo, ale jest stosowany i na pewno to może wpłynąć negatywnie na pewne projekty PPP, zwłaszcza te realizowane w mniejszej skali - przyznaje Szaciłło.

- Ale z drugiej strony proszę popatrzyć na to, co się dzieje po stronie Eurostatu i jak coraz bardziej i coraz głębiej Eurostat próbuje uregulować te kwestie. Czyli jakie warunki stawia do tego, aby móc sklasyfikować na poziomie kraju inwestycje poza długiem albo w ramach długu – tłumaczy.

Dyrektor departamentu PPP podkreśla, że to efekt m.in. kryzysu gospodarczego. Mówi, że do tej pory ta formuła była często wykorzystywana w taki sposób, żeby jednak klasyfikować większość poza długiem, a przynajmniej starano się to robić.

- W związku z tym dostosowując się do tych wymagań konieczne są pewne zmiany ustawowe w tym zakresie i tego nie unikniemy. Próbowałem zbadać na ile to może wpłynąć na rynek i jak często ten mechanizm jest wykorzystywany. Nie znalazłem potwierdzenia, że jest to absolutnie panaceum na każdy projekt PPP, ale niewątpliwie on jest i pewnie obniży ilość projektów – przyznaje Szaciłło.

Artykuł powstał podczas panelu „PPP – rola inwestycji prywatnych i infrastrukturalnych w rozwoju wschodnich regionów”, w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.