PARTNER PORTALU
 • BGK

PPP do kosza, a finanse samorządów czeka "ogromny kryzys"

 • PAP    9 lutego 2011 - 15:52
PPP do kosza, a finanse samorządów czeka "ogromny kryzys"

Wiceszefowa klubu PJN Elżbieta Jakubiak skrytykowała ministra finansów Jacka Rostowskiego za wydanie rozporządzenia, które - według niej - może spowodować, że finanse samorządów będą "w ogromnym kryzysie".
Chodzi o rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r. w sprawie pożyczek z budżetu państwa udzielanych jednostkom samorządu terytorialnego w ramach postępowań ostrożnościowych lub naprawczych.

Według Jakubiak, rozporządzenie zaskoczyło samorządy, które w jego wyniku mogą się znaleźć "w ogromnym kryzysie". "Ponieważ (rozporządzenie) inaczej klasyfikuje wydatki, inaczej nakazuje liczyć dług samorządów. Według rozporządzenia samorządy mają liczyć dług w taki sposób, że inwestycje, które są finansowane w ramach publiczno-prywatnego partnerstwa, będą wchodziły w dług samorządów" - tłumaczyła posłanka na środowej konferencji prasowej w Sejmie.

Czytaj też: Samorząd to partner, a nie narzędzie rządu

Jej zdaniem, "z dnia na dzień" zmieni się sytuacja finansów samorządów wszystkich miast w Polsce. "Oznacza to, że większość samorządów przy tym nowym sposobie liczenia ich zadłużenia może wpaść w proceder zadłużania się powyżej granicy 60 proc., bo taka jest granica zadłużenia się samorządów terytorialnych w Polsce" - zaznaczyła Jakubiak.

Posłanka zwracała uwagę na artykuł minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej dla "Gazety Prawnej" o korzyściach płynących z partnerstwa publiczno-prywatnego.

"Ta sama gazeta, na jednej stronie zamieszcza wypowiedź Bieńkowskiej, o tym że PPP jest najlepszym pomysłem na realizację inwestycji, a na drugiej stronie mamy interpretację przepisów ministra finansów. To są dwie, znoszące się rzeczy, dwie sprzeczne ze sobą rzeczywistości. Apeluję, żeby ministrowie zaczęli współpracować, ustalili formułę dla samorządów" - powiedziała Jakubiak. Jej zdaniem, "wydaje się, że mamy tu dwóch kierowców - jeden hamuje, a drugi gazuje".

"Wszyscy byli przekonani, że nowoczesna ustawa o PPP pozwoli nam zrealizować więcej inwestycji. A dzisiejsza interpretacja przepisów powoduje, że inwestycje realizowane w tym systemie będą wpływały na limity zadłużenia gmin" - podkreśliła.

Jakubiak zaapelowała do ministra finansów, aby wycofał się z rozporządzenia, które zagraża inwestycjom "najbliższym Polakom", takim jak budowa szkół czy przedszkoli, zmiana oświetlenia ulic. "Chcielibyśmy, aby pan minister wycofał to rozporządzenie i doprowadził do stabilizacji finansowej w samorządach" - powiedziała.

Posłanka wyraziła także wątpliwość, czy rozporządzenie z 23 grudnia jest konstytucyjne. "Bo wydane jest 23 grudnia, a opublikowane 29 grudnia, co oznacza, że nie miało 14-dniowego vacatio legis" - powiedziała.

Według Jakubiak, Rostowski "za wszelka cenę chce uniknąć odpowiedzialności przed opinią publiczną za przekroczenie progu 55 proc. zadłużenia i szuka oszczędności w kieszeniach i na inwestycjach samorządowych".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • AS, 2011-02-10 23:26:58

  Zielona wyspa trochę zgniła i zaczyna brzydko pachnieć. Własciwie to po trochu się też zapada i powstaje BAGNO GOSPODARCZE.
 • ZASMUCONY, 2011-02-09 19:18:12

  CO SIĘ STAŁO? MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE<A TERAZ WSZYSTKO DO KOSZA?ANI JEDNEGO OPTYMISTYCZNEGO ZDANIA...???
 • aga, 2011-02-09 18:49:53

  Samorządy sobie poradzą, chociaż będą inwestować ostrożniej obserwatorfinansowy.pl/2011/02/09/samorzady-beda-inwestowaly-ale-ostrozniej/