PPP: MR będzie wspierać tworzenie Partnerstw Publiczno-Prywatnych

• Ministerstwo Rozwoju chce zdecydowanie zwiększyć liczbę zawieranych umów o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym.
• Resort rozwoju zachęca firmy, aby ubiegały się o środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych - w ramach planu Junckera.
PPP: MR będzie wspierać tworzenie Partnerstw Publiczno-Prywatnych
Resort rozwoju zachęca firmy, aby ubiegały się o środki w ramach planu Junckera (fot.fotolia)

Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. Plan Junckera) w kontekście rządowego Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju to tematy środowego spotkania w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni wiceministra rozwoju Witolda Słowika z przedsiębiorcami i samorządowcami z Pomorza. Wydarzenie zorganizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Finansowanie potrzeb rozwojowych

Słowik tłumaczył, że "w ostatnich latach w dużej mierze przyzwyczailiśmy się do finansowania rozwoju ze środków unijnych (...) natomiast potrzeby rozwojowe naszego kraju nadal są bardzo duże i przekraczają możliwości sfinansowania tylko i wyłącznie z pomocy unijnej w postaci grantów".

"Chociaż - jak zaznaczył - w bieżącej perspektywie mamy tych środków bardzo dużo, w ramach Polityki Spójności łącznie 82,5 mld euro" - mówił.

"W samym krajowym programie budowy dróg mamy określone potrzeby o wartości ok. 200 mld zł, natomiast zabezpieczone finansowanie w bieżącej perspektywie na ok. 100 mld zł" - wskazał.

Podał, że jedną z możliwości finansowania projektów prorozwojowych jest Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) a drugą - Plan Inwestycyjny dla Europy (tzw. Plan Junckera), gdzie potencjalnym źródłem finansowania jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych.

Poinformował, że do zadań Ministerstwa Rozwoju (MR) w ramach PPP należy: stworzenie jednego ośrodka odpowiedzialnego za promowanie i działanie PPP w Polsce, opracowanie i uchwalenie kompleksowej polityki rządu w zakresie PPP oraz usuwanie barier prawnych w zakresie realizacji projektów związanych z Partnerstwem oraz łączeniem różnych źródeł finansowania.

Sto projektów PPP

Podał, że na podstawie ustawy z przełomu 2008 i 2009 r. realizowanych jest ok. stu projektów w ramach PPP o łącznej wartości 5,5 mld zł; większość z nich wdrożono do realizacji w ostatnich 2-3 latach.

"Nie jesteśmy zadowoleni z aktualnego stanu, chociaż doceniamy, że w ostatnim okresie w tym zakresie zaszło wiele korzystnych zmian" - mówił.

Podkreślił, że "chcemy zdecydowanie przyspieszyć, aby zawieranych umów PPP było w najbliższych latach zdecydowanie więcej".

Zaznaczył, że "jedną z podstawowych bolączek PPP jest to, że tylko ok. 20 proc. inicjowanych rozmów kończy się sukcesem".

Do głównych barier Słowik zaliczył m.in. ogólne przeświadczenie o trudnościach z zapewnieniem finansowania projektów PPP, brak wiążących standardów, wzorów umów oraz społeczna niechęć do działań na styku publiczno-prywatnym.

Wiceminister zapowiedział w Gdyni, że resort chce opracować wzorcowe dokumenty, m.in. umowy, co może przyspieszyć proces negocjacyjny. "Poza ustawą o PPP istotne są też: ustawa koncesyjna i ustawa w zakresie zamówień publicznych" - tłumaczył.

Powiedział, że sprzyjające PPP ustawa koncesyjna i ustawa w zakresie zamówień publicznych są w trakcie procesu legislacyjnego; we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowej ustawy koncesyjnej. Podał, że resort jest w trakcie pisania strategii rozwoju PPP.

Plan Junckera dla JST

MR zachęca też przedsiębiorstwa, aby ubiegały się o środki z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach planu Junckera. "Jest to instrument wspierający finansowanie inwestycji w całej Europie i wszystkie kraje unijne mogą z tego korzystać" - zachęcał wiceminister.

Podał, że budżet EFIS wynosi 315 mld euro, z czego w pierwszym roku rozdysponowane zostało ok. 80 mld euro.

"MR opracowuje listę projektów hipotetycznie kwalifikujących się do Planu Junckera, które będziemy pilotować, żeby przynajmniej część z nich uzyskała finansowanie z EFIS" - mówił. Wskazał, że są to projekty głównie spółek skarbu państwa i ich lista w najbliższych dniach zostanie upubliczniona.

Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) Aleksandra Jankowska powiedziała dziennikarzom, że zainteresowanie pomorskich firm formułą PPP jest "bardzo duże i coraz większe". Podkreśliła, że po wyczerpaniu funduszy obecnej perspektywy, PPP będzie jednym ze sposobów finansowania największych inwestycji.

Przyznała, że firmom może brakować informacji o możliwościach korzystania z PPP. Zapowiedziała, że PSSE podejmie działania, które pokażą firmom, gdzie szukać funduszy, jak je pozyskiwać, jak pisać projekty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU