PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP w Polsce Wschodniej kuleje, bo region nadrabia zaległości

  • Michał Nowak    27 września 2017 - 16:33
PPP w Polsce Wschodniej kuleje, bo region nadrabia zaległości
Fot. GDDKiA

W Polsce Wschodniej partnerstwo publiczno-prywatne jest mało popularną metodą finansowania inwestycji. Dlaczego tak jest, mówiono podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
- Niedawno przeprowadziliśmy analizę percepcji PPP w samorządach i widać było, że na wschodzie Polski jest zupełnie inna niż w pozostałej części kraju - przyznaje Paweł Szaciłło, dyrektor Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Rozwoju. Dodaje, że we wschodnich regionach znajomość tematyki PPP jest znacznie mniejsza niż w tych, które chętniej sięgają po taką formę finansowania.

Słowa te potwierdzają liczby. W województwie podlaskim podpisano dotąd tylko jedną umowę w ramach PPP. Niewiele lepiej sytuacja wygląda w woj. lubelskim, gdzie zawarto dwie takie umowy czy świętokrzyskim i podkarpackim - tutaj podpisano po trzy umowy PPP. Z czego to wynika?

- Nasze potrzeby infrastrukturalne [na wschodzie - przyp. red.] były na tyle duże, że również duży nakład idzie na projekty "twarde", gdzie finansowanie pochodzi ze środków unijnych - uważa Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju. - Nasze zaangażowanie idzie w tym kierunku i nadrabiamy duże braki w tym zakresie, nie szukając innych rozwiązań.

Dodaje przy tym, że we wschodnich miastach również jest świadomość, że w pewnym momencie pojawią się projekty, gdzie nie będzie możliwości pozyskiwania unijnych dotacji i wtedy potrzebne będą inne sposoby finansowania inwestycji.

Podobnego zdania jest Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych schematów. Pieniądze unijne są od długiego czasu i wiadomo jak po nie sięgać. Ale jestem przekonany, że życie gospodarcze zmusi samorządowców do poszukiwania innych rozwiązań - zaznacza.

Artykuł powstał podczas panelu "PPP - rola inwestycji prywatnych i infrastrukturalnych w rozwoju wschodnich regionów" na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.