PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP w samorządach - kropla w morzu potrzeb

  • wnp.pl (Adam Sofuł)    4 marca 2013 - 20:10
PPP w samorządach - kropla w morzu potrzeb

W tym roku nie będzie wysypu projektów w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, możemy liczyć na dalszy powolny wzrost tego rynku – ocenia Irena Herbst, prezes Centrum PPP.
- Z pewnością nie zaszkodzi. Za mało jeszcze o tym programie wiemy, ale pozytywnie brzmią zapowiedzi wprowadzenia poręczeń i gwarancji dla prywatnych inwestorów. To zmniejszy ich ryzyko i zachęci do inwestowania - ocenia Irena Herbst, dodając jednak, że problem w rozwoju PPP nie leży po stronie prywatnych firm.

- Nie został zrealizowany żaden projekt w formule PPP na szczeblu centralnym - podkreśla prezes Centrum PPP, dodając: Brak aktywności władzy publicznej i wyraźnych procedur to największe bariery w rozwoju PPP w Polsce - mówi.

Nadzieje na zmianę tego stanu rzeczy rozbudził program Inwestycje Polskie. Prezentując go minister skarbu Mikołaj Budzanowski zapowiadał, że powstała w ramach tego programu spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe w pierwszym roku działalności „skupi się na aktywnym poszukiwaniu projektów oraz edukacji inwestorów, promując formułę partnerstwa publiczno-prywatnego".

Deklaracja miła, ale od słów do czynów daleka droga. - Mówimy o przedsięwzięciach długoterminowych, przygotowanie projektu zajmuje wiele miesięcy, więc zanim zostanie ogłoszony konkurs upłynie trochę czasu, a do podpisania umowy jeszcze więcej - powiedziała wnp.pl Irena Herbst.

Prezes Centrum PPP nie liczy również na szczególnie większe zainteresowanie formułą partnerstwa ze strony samorządów.

- Większa liczba ogłoszeń pojawi się w roku wyborów samorządowych. Ale niestety, doświadczenie uczy, że rzadko przekładają się one na realne umowy - mówi Herbst.

Jej zdaniem także w inwestycjach samorządowych nie należy oczekiwać w tym roku przyspieszenia PPP.

- Obecnie toczą się prace nad około 100 projektami. Na konkretne umowy i to niekoniecznie już w tym roku przełoży się kilkadziesiąt z nich. To kropla w morzu potrzeb - uważa prezes Centrum PPP.

Właśnie teraz, gdy inwestycje publiczne są wstrzymywane, Partnerstwo Publiczno Prywatne dawałoby szanse na impuls rozwojowy dla gospodarki.

- To by nam uratowało skórę. Bez partnerstwa nie ma mowy o rozwoju gospodarczym szybszym niż 4 proc. - podsumowuje Irena Herbst.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.