PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace nad janosikowym wznowione

  • pt    7 listopada 2013 - 11:21
Prace nad janosikowym wznowione

Intensywne działania marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika przyniosły efekt – projekt zmian w ustawie o janosikowym ponownie trafił do podkomisji.
Połączone komisje Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych, którym przewodniczył poseł Piotr Zgorzelski, podjęły decyzję o skierowaniu do podkomisji obywatelskiego i komisyjnego projektu zmian w ustawie o janosikowym.

Władze Mazowsza przekonują, że sytuacja w której znalazło się ich województwo jest bardzo zła. Ich zdaniem parlamentarzyści ponownie powinni zająć  się problemem wadliwie skonstruowanego algorytm, według którego naliczane jest janosikowe.

Czytaj też: Janosikowe o połowę mniejsze?

Zgodnie z nim, samorząd, niezależnie od wpływów z podatków, i tak musi płacić janosikowe. Powodem jest fakt, że jego wysokość ustalana jest na podstawie dochodów sprzed dwóch lat i nie jest uzależniona od bieżących wpływów.

- Chciałbym wyraźnie podkreślić, że naszą intencją nie jest likwidacja janosikowego, ale naprawa źle skonstruowanego algorytmu – przekonywał marszałek Adam Struzik. - Zależy nam na tym, aby Mazowsze mogło się normalnie rozwijać, a inne województwa nie ucierpiały na zmianach. Nikogo nie interesuje, że aby zapłacić janosikowe, województwo – postrzegane jako najbogatsze – musi się zadłużać. Przepisy nie uwzględniły bowiem, że może nadejść czas kryzysu, że podatnicy będą płacić znacznie niższe podatki – mówił marszałek.

- Mam wielką nadzieję, że tym razem uda się wypracować w sejmie mądre i kompleksowe rozwiązanie. Złe przepisy należy naprawiać – komentował marszałek Struzik.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.