PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace nad projektem ws. działek do końca lipca

  • PAP    17 lipca 2013 - 18:00

Najpóźniej do końca lipca sejmowa podkomisja powinna zakończyć prace nad projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - zapewniła szefowa podkomisji Krystyna Sibińska (PO). W sierpniu projektem zajmą się komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego.
Sibińska podkreśliła, że do czwartku wszystkie kluby parlamentarne będą mogły składać poprawki do projektu obywatelskiego, który został wybrany jako projekt wiodący. Jak dodała, podkomisja zbierze się w piątek o godz. 8.15.

Czytaj też: Apel o prace na d projektami ws. działek

Obecny na konferencji przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej w sprawie ogródków działkowych Bartłomiej Piech również ocenił, że podkomisja powinna zakończyć prace do końca miesiąca.

Sibińska jest nową przewodniczącą podkomisji, która pracuje nad projektem dotyczącym ogrodów działkowych. Zastąpiła posła PiS Bartosza Kownackiego, który został w środę odwołany z tej funkcji. "Mieliśmy zastrzeżenia do przewodniczącego Kownackiego" - powiedziała  Sibińska.

Sam Kownacki uważa, że zmiana na stanowisku szefa podkomisji spowoduje kilkudniowe opóźnienie w jej pracach, bo ani w środę, ani w czwartek nie odbędą się jej posiedzenia. Pytany o przyczyny jego odwołania odpowiedział: "Platforma nie mogła się pogodzić, że nie ma stanowiska szefa podkomisji i znalazła poparcie Solidarnej Polski".

Na początku lipca PO apelowała do Kownackiego o wznowienie prac nad projektami zmian dotyczącymi ogrodów działkowych tak, by nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku. Sibińska zarzucała Kownackiemu, że nie realizuje przyjętego harmonogramu prac nad projektami.

Z kolei Kownacki apelował do premiera Donalda Tuska o zdyscyplinowanie i zobowiązanie do merytorycznej pracy posłów PO; posłom zarzucał dezorganizowanie prac podkomisji.

Komisja nadzwyczajna zajmuje się czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

Z działkowcami dwukrotnie spotykał się Donald Tusk. Na początku czerwca działkowcy z Polskiego Związku Działkowców przedstawili szefowi rządu swoje postulaty. Premier deklarował wtedy gotowość do podjęcia działań mających na celu wypracowanie projektu ustawy, który zabezpieczy interesy środowiska działkowców, przy jednoczesnym zapewnieniu zgodności postanowień z tezami wyroku wydanego przez Trybunał Konstytucyjny.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. hektarów. Aż 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.