PARTNER PORTALU
 • BGK

Pracownicy IPN pomogą samorządom w dekomunizacji przestrzeni publicznej

 • PAP/MIW    15 lipca 2016 - 09:07
Pracownicy IPN pomogą samorządom w dekomunizacji przestrzeni publicznej

Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej gromadzi pomniki z czasów Polski Ludowej. (fot. rudaslaska.pl)

• Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że wszystkich oddziałach IPN w Polsce zostali wyznaczeni pracownicy, którzy mają wspomóc samorządowców w realizacji ustawy z 1 kwietnia 2016 roku.
• Chodzi o przepisy dotyczące zmiany nazw ulic upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące albo propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny.
• Instytut przypomina zarazem samorządom jakie obowiązki nakłada na nich ustawa z 1 kwietnia 2016 roku.
Jak informuje na swej stronie internetowej IPN zgodnie z art. 1, pkt 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Czytaj też: Samorządy przygotowują się do dekomunizacji nazw ulic

- Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.- czytamy na stronie Instytutu. 

Jednostki samorządu terytorialnego albo związki jednostek samorządu terytorialnego i związki metropolitalne mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób.

W przypadku niewykonania tego obowiązku wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nową – zgodną z duchem ustawy – nazwę, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony 12-miesięczny termin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (9)

 • jasica, 2016-07-22 12:08:27

  Przeczytajcie, co napisał budowniczy pomników, to może coś zaświta Wam w głowach.
 • Marek Król, 2016-07-22 10:53:49

  Jeżeli chodzi o likwidacje bezrobocia,to do "dekomunizacji nazw" proponuję zatrudnić zwalnianych z powodu reformy p.Zalewskiej nauczycieli,a zacząć od zmiany nazw wszystkich szkół 1000 lecia Państwa Polskiego,na 1000 lecia chrztu Polski i Ofiar Tragedii Smoleńskiej.Czy główna siedziba &quo...t;specjalistów" IPN będzie tradycyjnie na Mysiej w Warszawie,czy może zostanie przeniesiona do Torunia?  rozwiń
 • jasna masa, 2016-07-18 07:42:39

  Do Dzięgiel: wisi mi nazwa ulicy, placu itp. Znając życie robi się miejsce dla Lecha K., bo Jan P. II już nie jest trendy..Jak uczy historia, kiedyś nastąpi tzw. deidiotyzacja i znowu będą nowe nazwy. Znikną wszystkie nazwy typ im. Lecha K., Jana P.II itp. ........BTW- IPN powinien zniknąć a jego ...niektórzy pracownicy zostać przekazani do prokuratur i ew. sądów cierpiących ponoć na brak kadry i opóźniającej sprawy i uzasadnienia.. Niektórzy, gdyż ci nawiedzenie powinni wstapić do jezuitów, najbardziej bezwzględnego i pazernego zakonu religijnego w dziejach świata.  rozwiń