PARTNER PORTALU
  • BGK

Pracownicy łódzkiego MOPS przeszli kurs samoobrony

  • PAP    3 czerwca 2015 - 17:49

Pierwsza grupa pracowników socjalnych łódzkiego MOPS ukończyła w środę szkolenia z samoobrony zorganizowane przez Straż Miejską. Kursy obejmujące m.in Krav Magę mają im pomóc w radzeniu sobie z agresją podopiecznych pomocy społecznej.
W czasie uroczystości wręczenia dyplomów 48 pracownikom MOPS, którzy jako pierwsi ukończyli kurs, wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela przypomniał, że bezpośrednim bodźcem do zorganizowania zajęć była tragedia, do której doszło kilka miesięcy temu w Makowie pod Skierniewicami. Zginęły tam dwie pracownice ośrodka pomocy społecznej podpalone przez jednego z podopiecznych.

Zdaniem rzeczniczki łódzkiego MOPS Moniki Pawlak, w Łodzi rzadko jednak dochodzi do brutalnych ataków klientów pomocy społecznej. Ostatni taki przypadek odnotowano w ub.r., gdy mężczyzna będący pod wpływem środków odurzających groził nożem pracownicy punktu pracy socjalnej. Na porządku dziennym - według Pawlak - są natomiast utarczki słowne i agresja werbalna.

Nie taki petent straszny, jak go malują

"Tylko raz w ciągu ostatnich kilkunastu lat pracy w MOPS musiałam wezwać policję, gdy na ulicy zostałam słownie zaatakowana przez jednego z podopiecznych. Następnego dnia ten mężczyzna przyszedł jednak mnie przeprosić. Zawsze jednak warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, która może pojawić się w każdej chwili" - powiedziała PAP pracownica socjalna Agnieszka Michalska.

Przez trzy miesiące pracownicy MOPS przez cztery dni w tygodniu trenowali pod okiem instruktora Straży Miejskiej. Zajęcia obejmowały elementy Krav Magi - sztuki walki uczącej przewidywania sytuacji zagrożenia, zachowania przytomności umysłu w sytuacjach stresowych i zasad samoobrony. Uczestnicy ćwiczyli także zachowanie wobec agresywnych osób, które mogłyby zaatakować ich w pracy, przy biurku czy na ulicy oraz odbyli szkolenie z pierwszej pomocy.

Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Kuleta podkreślił, że biorące udział w kursie pracownice MOPS (w grupie było zaledwie kilku mężczyzn) podeszły do nauki z dużym zaangażowaniem. Na kursy, które są nieobowiązkowe, zgłosiło się 96 osób, zajęcia dla kolejnej grupy odbędą się we wrześniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.