PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawa miejskie w 2017 roku uzyskały: Rejowiec, Morawica, Opatówek i Mielno

  • MN    2 stycznia 2017 - 12:05
Prawa miejskie w 2017 roku uzyskały: Rejowiec, Morawica, Opatówek i Mielno
Promenada w Mielnie. (fot. Marcin.pw/wikipedia.org)

• Rejowiec, Morawica, Opatówek, Mielno – to nowe miasta, jakie pojawiły się w 2017 roku.
• Nadanie praw miejskich tym miejscowościom wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r.
Wójt zostaje burmistrzem a rada gminy – radą miejską. To niektóre zmiany, jakie spotkały cztery miejscowości, którym od 2017 roku nadano prawa miejskie. Są nimi: Rejowiec w powiecie chełmskim (woj. lubelskie); Morawica w powiecie kieleckim (woj. świętokrzyskie); Opatówek w powiecie kaliskim (woj. wielkopolskie); Mielno w powiecie koszalińskim (woj. zachodniopomorskie).

Rozporządzenie obejmuje też znane kąpielisko Jastarnia w woj. pomorskim, które otrzymało status miasta. Już nie cała gmina jest miastem, ale tylko wyodrębniona z niej Jastarnia. Tym samym status kilku sąsiednich gmin zmienia się na wiejski. 

Zmiany wynikają z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy.

– To historyczna chwila dla nas wszystkich. Morawica w końcu stała się miastem – podkreśla Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica.

– Zależało nam bardzo na tym, by podnieść rangę naszej miejscowości, która zyskuje w oczach mieszkańców i inwestorów będąc miastem. Poza tym urealniamy aktualny stan rzeczy bowiem w Morawicy rolnictwa już praktycznie nie ma i ma ona ze wsią niewiele wspólnego – dodaje.

Czytaj też: Większe Opole: Decyzja rządu z błędem formalnym?

Z nowym rokiem zmienia się również nazwa gminy Wąbrzeźno w województwie kujawsko-pomorskim (w powiecie wąbrzeskim) na gminę Ryńsk, w obrębie której nadal będzie funkcjonowała miejscowość Wąbrzeźno. 

Dzięki zmianom wynikającym z rozporządzenia Rady Ministrów, liczba miast w Polsce po 1 stycznia 2017 r. wzrosła o cztery i wynosi obecnie 923. Liczba gmin i powiatów pozostała ta sama.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Westend , 2017-01-04 12:06:03

    To nie status sąsiednich gmin się zmienia, tylko części dotychczasowego miasta Jastarnia zostały wyłączone z obszaru miasta i położone są na terenie "wiejskiej" części gminy Jastarnia. Gwoli ścisłości :Wąbrzeźno jest odrębną gminą miejską otoczoną przez gminę Ryńsk....  rozwiń