PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 10,2 mln zł dla organizacji pożytku publicznego

  • PAP    26 lipca 2013 - 16:15
Prawie 10,2 mln zł dla organizacji pożytku publicznego

Prawie 10,2 mln zł przekazali podatnicy z woj. opolskiego na rzecz organizacji pożytku publicznego w ramach 1 procenta podatku dochodowego za 2012 r. – wyliczyła Izba Skarbowa w Opolu.
Jest to kwota o kilkaset tysięcy zł większa niż w poprzednim roku. Jak poinformowała w piątek Agnieszka Jóźwin-Dalecka z opolskiej Izby Skarbowej, w sumie w zeznaniach podatkowych za 2012 r. 1 procent swego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazało ponad 278 tys. mieszkańców regionu - o ponad 16,6 tys. więcej, niż przed rokiem.

Łączna kwota wpłat z 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego za rok 2012 będzie o prawie 680 tys. wyższa niż za rok 2011, kiedy wyniosła niecałe 9,5 mln zł.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym urzędy skarbowe do 31 lipca br. powinny były przekazać organizacjom pożytku publicznego kwoty z tytułu 1 proc.

Dyrektor Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu Kazimierz Jednoróg podał, że dotychczas na konto fundacji wpłynęło 328 tys. zł z 1 procenta przekazanego w zeznaniach podatkowych za rok 2012.

Zdaniem Jednoroga to nie wszystko, spodziewa się on, że urzędy skarbowe jeszcze przeleją na konto fundacji w tym roku dodatkowe środki po ostatecznych rozliczeniach czy korektach. „W roku ubiegłym dostawaliśmy takie przelewy nawet we wrześniu. W sumie przekazano nam z 1 procenta za 2011 rok 345 tys. zł" - powiedział.

Jednoróg dodał, że wpływy z tytułu 1 procenta są dla organizacji pożytku publicznego bardzo ważne. „My cieszylibyśmy się nawet z trzy razy wyższych, zwłaszcza, że spłacamy kredyt zaciągnięty w związku z budową otwartego niedawno ośrodka wczesnej interwencji i potrzebujemy pieniędzy na jego doposażenie" - podkreślił.

Wykaz organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z tym wykazem na Opolszczyźnie działa 285 organizacji pożytku publicznego. Jóźwin-Dalecka dodała, że Izba Skarbowa w Opolu nie ma danych dotyczących tego, które organizacje otrzymały najwięcej pieniędzy z tytułu 1 proc. podatku dochodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.