PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 11 mln zł w budżecie obywatelskim Krakowa

  • pt/pap    29 lutego 2016 - 18:25
Prawie 11 mln zł w budżecie obywatelskim Krakowa
10 mln 855 tys. zł wynosi tegoroczny budżet obywatelski miasta Krakowa (fot.fotolia)

• 10 mln 855 tys. zł wynosi tegoroczny budżet obywatelski miasta Krakowa.
• Pieniądze podzielone zostały na zadania ogólnomiejskie oraz dzielnicowe.
• Głosowanie na zgłoszone projekty odbędzie się pod koniec czerwca; wyniki będą znane w pierwszej połowie lipca.
Jak poinformował zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, kwota przeznaczona na realizację zadań ogólnomiejskich wyniesie 8,5 mln zł. Na zadania dzielnicowe przewidziano 2 mln 355 tys. zł.

"Być może kwota ta ulegnie jeszcze zwiększeniu, po podsumowaniu zamówień publicznych magistratu po pierwszym półroczu" - zaznaczył.

W części ogólnomiejskiej minimalna wartość zgłoszonego projektu wynosi 25 tys. zł a maksymalna - 2 mln 550 tys. zł. W części dzielnicowej pula została podzielona na poszczególne dzielnice w zależności od ich wielkości, od 25 tys. zł (Grzegórzki) do 400 tys. zł (Prądnik Biały).

"W tym roku wprowadziliśmy nowe kryterium - ogólnodostępności. Wszystkie zgłoszone projekty muszą być dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta czy dzielnicy" - zaznaczył Kulig.

Według niego w drugiej, zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zaobserwowano, podobnie jak w innych miastach podejmujących tego typu inicjatywę, nieco słabszą frekwencję. Dlatego jednym z najważniejszych celów tegorocznej edycji będzie dotarcie z informacją do jak największej liczby mieszkańców miasta i zainteresowanie ich udziałem w projekcie.

Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa poinformował, że tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego będzie w pełni zinformatyzowana. Prosta i intuicyjna w obsłudze platforma internetowa posłuży do zarówno do składania propozycji zadań, jak i głosowania na nie.

Z myślą o osobach wykluczonych cyfrowo zaplanowano wsparcie przy składaniu projektów świadczone przez Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych i Miejskie Centrum Dialogu oraz punkty wskazane przez dzielnice.

Od 1 do 20 marca funkcjonować będą tzw. Punkty Obywatelskie umieszczone w galeriach handlowych - mieszkańcy będą mogli uzyskać w nich pomoc w składaniu wniosków oraz skonsultować swoje pomysły z pracownikami poszczególnych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Krakowa lub miejskich jednostek organizacyjnych. Na 16 marca zaplanowano spotkania informacyjno-konsultacyjne i warsztaty dla osób zainteresowanych składaniem wniosków.

Od 18 do 30 czerwca mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze spośród zgłoszonych zadań. Projekty, które zyskają największe poparcie i ich koszt będzie się mieścił w limitach finansowych tegorocznej edycji, zostaną ostatecznie realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w roku 2017. Wyniki głosowania będą znane w pierwszej połowie lipca.

Podczas ubiegłorocznej edycji zagłosowało w sumie ponad 50 tys. mieszkańców. Wybrano 111 projektów, z których ponad 30 proc. do tej pory zrealizowano.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.