PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 5 mln na obwodnicę Słupska. Kolejna transza rządowej pomocy

  • AW/PAP    23 października 2015 - 13:39
Prawie 5 mln na obwodnicę Słupska. Kolejna transza rządowej pomocy

Całkowity koszt budowy małej obwodnicy Słupska to ok. 135 mln zł (fot.fotolia)

Rząd przyznał ponad 4,8 mln dofinansowania do budowy obwodnicy Słupska. Pieniądze pochodzą z ogólnej rezerwy budżetowej. To kolejna pomoc rządu dla Słupska: wcześniej miasto otrzymało ok. 4,4 mln zł m.in. na remont mieszkań oraz modernizację budynku teatru.

- Do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło w piątek (23 października) zarządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie przyznania wojewodzie pomorskiemu, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych dla miasta Słupska na pokrycie wkładu własnego przy realizacji zadania "Nowy przebieg drogi krajowej nr 21 w Słupsku" - poinformował rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak.

Na wspomniany cel przeznaczone zostało nieco ponad 4,8 mln zł.

Małą obwodnicą do Ustki

Nowy odcinek drogi krajowej nr 21 Miastko-Ustka, czyli tzw. mała obwodnica o długości ponad 6,5 km, powstaje w zachodniej części Słupska. Pozwoli ona na dojazd do leżącej nad Bałtykiem Ustki z ominięciem centrum miasta. Droga będzie biegła m.in. przez dwa wiadukty nad torami kolejowymi, a w jej ciągu powstanie 11 rond. To największa w ostatnich latach drogowa inwestycja w mieście. Jej realizacja ma zostać zakończona do końca br.

Całkowity koszt budowy małej obwodnicy Słupska to ok. 135 mln zł. Inwestycja ma być w 85 proc. finansowana z dotacji Unii Europejskiej. Miasto miało nadzieję, że otrzyma z budżetu pomoc w wysokości 23 mln zł, czyli tyle, ile wyniósł wkład własny samorządu do tej inwestycji.

Kolejne pieniądze dla Słupska

Pod koniec czerwca prezydent Słupska Robert Biedroń zwrócił się do premier Ewy Kopacz z prośbą o bezzwrotną pomoc finansową. Prośba była związana z decyzją sądu arbitrażowego, który nakazał wypłacenie przez miasto 24,5 mln zł firmie, która budowała w Słupsku aquapark.

Już w sierpniu rząd zdecydował o przyznaniu Słupskowi ok. 4,4 mln zł, w tym ponad 3,3 mln zł na dofinansowanie remontu lokali mieszkalnych stanowiących zasób komunalny miasta Słupsk oraz nieco ponad 1 mln zł na wykonanie prac modernizacyjnych budynku Państwowego Teatru Lalki "Tęcza" w Słupsku. Pieniądze pochodziły z ogólnej rezerwy budżetowej.

Dodajmy, że rządowa pomoc dla Słupska wzbudza sporo kontrowersji. Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich przypomina, ze gmin borykających się  z problemami finansowymi jest znacznie więcej. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: