PARTNER PORTALU
 • BGK

Prawie 5 mln zł na remonty zabytków z ministerialnej dotacji

 • PAP    6 lutego 2014 - 10:29

4,9 mln zł dotacji na renowację najbardziej zagrożonych i najcenniejszych zabytków otrzymają lubuskie parafie, samorządy i osoby prywatne. Dotacje przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W pierwszym etapie podziału ministerialnych środków na ten cel dofinansowano 22 wnioski z Lubuskiego. Wysokość dotacji waha się od 60 tys. zł do 500 tys. zł.

"Jest szansa, że - po ogłoszeniu wyników kolejnego naboru wniosków - do Lubuskiego trafią kolejne pieniądze na ratowanie zabytków z tego źródła. Termin składania wniosków upłynie z końcem marca br." - powiedziała PAP lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

W pierwszym tegorocznym rozdaniu, dotację w wysokości 500 tys. zł otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji XIII-wiecznego kościoła - jednej z największych gotyckich świątyń w Lubuskiem.

Podczas pierwszego etapu renowacji wzmocniono część jego fundamentów i ścian. Większość pieniędzy na ten cel pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dotacja wyniosła 1,2 mln zł. Kościół nadal wymaga jednak wielu prac remontowych.

300 tys. zł trafi do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego - Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu. W 2012 r. doszło tam do zawalenia się wieży świątyni. W ubiegłym roku została ona odbudowana - 1,8 mln zł środków przeznaczonych na ten cel pochodziło z resortu kultury. Za pieniądze z kolejnej dotacji wieża ma zostać otynkowana.

Pół mln zł otrzyma parafia w Chotkowie na ratowanie gotyckiego kościoła w tej miejscowości - stabilność tego budynku jest zagrożona i wymaga on natychmiastowej interwencji. Dotacja w takiej samej wysokości trafi też do Żagania; zostanie przeznaczona na remont dachu i elewacji kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Łącznie z 22 wniosków, które uzyskały dofinansowanie, 17 dotyczy prac konserwatorskich lub remontowych w obiektach sakralnych, głównie kościołach.

Pomoc finansową przyznano także właścicielom zabytkowych budynków (dwie osoby prywatne, fundacja i firma) - w tych przypadkach chodzi o remonty i prace konserwatorskie na terenie kaplicy we dworze, pałacu, zamku oraz budynku dawnego szpitala.

200 tys. zł trafi do samorządu Kostrzyna nad Odrą, dotacja została przyznana na remont jednego z bastionów tamtejszej twierdzy.

"Dzięki wsparciu w ministerstwa uda się również kontynuować prace konserwatorskie przy cennych barokowych ołtarzach w kościele pocysterskiem w Gościkowie-Paradyżu, kościele farnym w Kożuchowie oraz gotyckich ołtarzach w kościołach w Mycielinie i Nowym Miasteczku" - zapowiedziała Bielinis-Kopeć.

Pieniądze pochodzą z programu Dziedzictwo Kulturowe - priorytet Ochrona Zabytków.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Robert, 2014-10-16 08:38:33

  Do gie: To naprawdę skandal!!! brakuje pieniędzy na mieszkania lokale socjalne remonty zabytkowych kamienic - a rozpasany w żądaniach finansowych Kościół wyłudza pieniądze społeczne!!! Mają z naddatkiem zwrócone majątki które przynoszą ogromne dochody - Dość naprawdę takiej polityki!!!!Dość budowani...a Państwa w Pasństwie  rozwiń
 • gie, 2014-02-07 07:49:54

  To ja tylko dodam, że z puli 20 mln zł przeznaczonych na "infrastrukturę kultury" (inny priorytet programów ministra kultury) 7mln dostał KK na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. To kolejna dotacja z budżetu na ten obiekt...
 • PIT, 2014-02-06 15:26:13

  Obiekty Krk są własnością obcego państwa Watykanu.W związku z tym nie ma powodu by przekzywać im większość dotacji na różne sprawy związane z remontem zabytków tylko na cele kościelne.. Natomiast władze winny egzekwować utrzymanie obiektów we właściwym stanie . Ta instytucja jest najbogatszą w świec...ie i stać ją na utrzymanie obiektów.Jeżeli jej nie stać to ma możliwość ich sprzedaży jak każdy przedsiębiorca. Podatki podatników polskich winny iść wyłacznie na swieckie nieruchomości!  rozwiń