PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawna ochrona niektórych złóż strategicznych

  • JL/PAP    2 listopada 2015 - 09:23
Prawna ochrona niektórych złóż strategicznych

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że biała księga dot. ochrony złóż kopalin zostanie opublikowana w tym tygodniu. Fot. Pixabay

Około stu z blisko 14 tys. złóż w Polsce, w tym. m.in. węgla kamiennego, brunatnego, ropy czy gazu oraz rud metali, znajdzie się na liście złóż strategicznych wytypowanych do objęcia ochroną prawną.
Ministerstwo Środowiska poinformowało, że biała księga dot. ochrony złóż kopalin zostanie opublikowana w tym tygodniu. Główny geolog kraju Sławomir Brodziński wyjaśnił, że prace nad dokumentem trwały blisko 1,5 roku.

– To dokument dojrzałej demokracji, w której rząd proponuje interesariuszom, czyli z jednej strony administracji państwowej, a z drugiej samorządom, inwestorom, instytucjom ochrony środowiska i obywatelom, pewne rozwiązania, które mogą być kontrowersyjne i wymagać szerokiej dyskusji. Doprecyzowaliśmy, co rozumiemy pod pojęciem złóż strategicznych wybranych kopalin. Tutaj mamy na myśli surowce energetyczne, a więc węgiel kamienny, brunatny i węglowodory, oraz rudy metali i sole. Sama koncepcja białej księgi ma charakter otwarty i może być zmieniona – powiedział Brodziński.

Księga nie przesądza o objęciu konkretnych złóż ochroną, zawiera jedynie propozycję wykazu złóż strategicznych i możliwe warianty ich prawnego zabezpieczenia.

Główny geolog kraju wyjaśnił, że przedstawione w dokumencie złoża są obecnie nieeksploatowane, ale udokumentowane.

– Są ważne z punktu widzenia przyszłych interesów państwa i powinny być objęte stosownym reżimem ochrony prawnej – zaznaczył. Chodzi np. o to, by wydobycie strategicznych dla państwa surowców z takich złóż nie było blokowane m.in. przez prowadzone inwestycje, np. zabudowę powierzchni nad złożem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.