PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawne ułatwienia dla stowarzyszeń - szybsza rejestracja, mniej kontroli

  • AW/PAP    10 września 2015 - 09:35
Prawne ułatwienia dla stowarzyszeń - szybsza rejestracja, mniej kontroli
Już nie 15 a prawdopodobnie 9 członków wystarczy do rejestracji stowarzyszenia. fot.fotolia

Przepisy liberalizujące Prawo o stowarzyszeniach najprawdopodobniej zostaną uchwalone jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Najwięcej uwag wzbudza przepis dotyczący minimalnej liczby członków przy rejestracji
Podczas środowego (9 września) posiedzenia podkomisji o poparciu idei projektu przez nowego prezydenta Andrzeja Dudę zapewnił minister w jego kancelarii Wojciech Kolarski. "Projekt wzbudził duże zainteresowanie i wziął się z konkretnych oczekiwań trzeciego sektora w Polsce. Prezydent jest zainteresowany pracą nad tym projektem" - powiedział Kolarski.

Stowarzyszenia z ułatwieniami

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach wpłynął do Sejmu w grudniu 2014 r. Zakłada on ułatwienie rejestrowania i funkcjonowania stowarzyszeń oraz zmniejszenie liczby osób koniecznych do ich założenia.

Jak przekonywał wówczas prezydencki minister Henryk Wujec, obecna ustawa, uchwalona na początku transformacji ustrojowej, zdążyła się już zdezaktualizować. "W Polsce działa ok. 100 tys. organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, a Polacy coraz mniej chętnie zrzeszają się" - mówił Wujec.

W styczniu br. sejmowe kluby poparły projekt zmian. Jedynie PiS oceniało, że obecna ustawa dobrze funkcjonuje od 25 lat i nie trzeba jej zmieniać. 9-osobową podkomisję powołały w lutym sejmowe komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz polityki społecznej i rodziny.

Podkomisja zebrała się kilkunastokrotnie i wypracowała sprawozdania w tej sprawie. Jednak w sierpniu nie zostało ono zaakceptowane przez obie komisje. Przewodniczący komisji polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota (PO) informował wówczas, że podczas dotychczasowych prac nad projektem zgłoszono szereg wątpliwości i ponownie trafił on do podkomisji.

Projekt z poprawkami, uwagi co do liczby członków

Łącznie do podkomisji wróciło 18 poprawek do projektu. W środę podkomisja większość z nich przyjęła, niektóre odrzuciła, ale część spraw - w tym kwestię minimalnej liczby członków potrzebnych do założenia stowarzyszenia - pozostawiła do rozstrzygnięcia komisji.

Zgodnie bowiem z pierwotnym brzmieniem projektu liczba osób koniecznych do założenia stowarzyszenia ma być zmniejszona z 15 do 7. W poprawce zaproponowano, żeby było to 9 osób.

Taka propozycja wzbudziła sprzeciw obecnych na posiedzeniu przedstawicieli organizacji pozarządowych, które wskazywały, że nigdzie w Unii Europejskiej - poza Grecją - ta liczba nie jest określona tak wysoko. Jednak zdaniem resortu sprawiedliwości minimalna liczba 9 założycieli jest konieczna biorąc pod uwagę wymogi związane z koniecznością obsadzenia w tworzonym stowarzyszeniu stanowisk w zarządzie i komisji rewizyjnej.

Podkomisja wprowadziła natomiast wydłużenie z 18 do 24 miesięcy okresu, w którym po wejściu w życie nowelizacji istniejące już stowarzyszenia miałyby dostosować swoje statuty do zmienionych przepisów. Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie pół roku od ogłoszenia zmian.

Starosta a stowarzyszenia

Ponadto zgodnie z projektem starosta - jako organ nadzorujący - miałby mniejsze uprawnienia kontroli stowarzyszeń. Mógłby żądać dostarczenia odpisów uchwał walnego zgromadzenia delegatów, musiałby jednak wskazać uzasadnienie takiego działania.

Miałyby się też m.in. zwiększyć uprawnienia tzw. stowarzyszeń zwykłych. Mogą je utworzyć co najmniej trzy osoby, które nie muszą zgłaszać wniosku o rejestrację stowarzyszenia do sądu, a jedynie poinformować starostę. Zgodnie z przepisami stowarzyszenia takie uzyskują środki jedynie ze składek członkowskich. Według prezydenckiej propozycji stowarzyszenia zwykłe mogłyby uzyskiwać środki na działalność także z: darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej, mogłoby też otrzymywać dotacje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Alka, 2015-09-10 11:55:38

    15 osób potrzebnych do założenia stowarzyszenia to liczba właściwa, uzasadniająca społeczną potrzebę realizacji celów, dla których to stowarzyszenie powstaje. Projekt należy odrzucić w całości lub zaakceptować tylko te zapisy, które nie będą powodowały wyprowadzania środków publicznych do prywatnyc...h kieszeni.  rozwiń