PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo budowlane: posłowie wycofali poprawkę uszczuplającą budżety jst

  • Bartosz Dyląg    4 grudnia 2014 - 14:22
Prawo budowlane: posłowie wycofali poprawkę uszczuplającą budżety jst

Fot. Powiat Olsztyński

Sejmowa podkomisja pracująca nad nowelizacją prawa budowlanego wycofała się z poprawki, która mogłaby negatywnie wpłynąć na dochody samorządów. – Będziemy ją konsultować z samorządowcami – zadecydowali posłowie.
W czwartek sejmowa Komisja Infrastruktury omawiała kolejne punkty tzw. małej nowelizacji prawa budowlanego. Jest to pierwszy krok w kierunku odformalizowania procesu inwestycyjnego, a szerzej konstruowanie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

Jedna z poprawek stanowiła, że organy nadzoru budowlanego zwolnione mają być z opłat za wydanie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Przewodnicząca podkomisji Aldona Młyńczak z PO wyjaśniła, że intencją prawodawcy jest ujednolicenie przepisów, by inspektorzy nadzoru budowlanego byli traktowani jak inne instytucje.

Czytaj też: Likwidacja pozwoleń ubezwłasnowolni właścicieli działek

Poseł Józef Racki z PSL zauważył jednak, że wprowadzenie tego przepisu byłoby wyłomem w istniejącym systemie zwolnień z opłat za udostępnienie materiałów geodezyjnych i kartograficznych. Jest on oparty jest na zasadzie, że podmioty realizujące zadania publiczne (w tym jednostki samorządu terytorialnego) mają zapewniony nieodpłatny dostęp do zbioru danych prowadzonych przez organy służby geodezyjnej i kartograficznej.

- Chodzi tu o zbiory cyfrowe, natomiast przepis ten nie obejmuje materiałów w postaci analogowej. Wyrzyskie instytucje państwowe i samorządowe, które pobierają materiały z Państwowego Zasobu Geodezyjnego, jeśli niezbędne jest wykonanie kopii ksero czy drukowanie map, muszą za to płacić. Przepis ten uprzywilejowałby w szczególny sposób inspektora nadzoru budowlanego – zauważył poseł.

Czytaj też: Większość altan na działkach to samowole budowlane?

Co więcej, dwa lata temu środki za dostęp do udostępnienie materiałów geodezyjnych i kartograficznych wpływały do budżetu państwa. Teraz zasilają kasy powiatów.

- Czy ta poprawka będzie zgodna z istniejącymi przepisami? Żebyśmy się nie narazili, że przyjmujemy ustawę nieuzgodnioną z jednostkami samorządu terytorialnego – zwracał uwagę Józef Racki.

Obecny na Jarosław Komża, Związek Powiatów Polskich podkreślił, że poprawka dotyka budżetu jst.

- Proponowane zmiany nie były uzgadniane z samorządami, dlatego wycofanie wspomnianej poprawki jest satysfakcjonujące dla strony samorządowej – zaznaczył Jarosław Komża.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.