PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo jazdy: ustawa swoje, rozporządzenie swoje

  • pt    13 czerwca 2014 - 11:08
 Prawo jazdy: ustawa swoje, rozporządzenie swoje

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że rozporządzenie o wydawaniu prawa jazdy jest niezgodne z ustawą o kierujących pojazdami.
W wystąpieniu do Ministerstwa Rozwoju Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje problem dotyczący niezgodności przepisu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz załącznika do tego rozporządzenia (formularz „wzoru wniosku o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia”) z ustawą o kierujących pojazdami.

Z przepisów ustawy wynika, że wtórnik prawa jazdy jest wydawany tylko w razie utraty dokumentu lub gdy dokument zostanie zniszczony w sposób powodujący nieczytelność.

Gdy nastąpi więc konieczność zmiany danych zawartych w dokumencie prawa jazdy, nie wydaje się wtórnika tylko  nowy dokument.


Wątpliwości Ireny Lipowicz budzi więc treść przepisów rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

- Wydaje się, że założeniem rozwiązania przyjętego w rozporządzeniu jest generalna możliwość wydawania wtórników dokumentu prawa jazdy w razie zmiany stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dokumencie, mimo iż jest to sprzeczne z przepisami ustawy o kierujących pojazdami - zauważa RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich prosi MIiR o rozważenie podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do usunięcia niezgodności przepisów rozporządzenia z ustawą o kierujących pojazdami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.