PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo łowieckie pisane pod dyktando lobby myśliwskiego

  • Bartosz Dyląg    22 lipca 2015 - 10:02
Prawo łowieckie pisane pod dyktando lobby myśliwskiego
Przeciwnicy nowelizacji prawa łowieckiego są zdania, że pisana jest przez lobby myśliwskie. Fot. Lasy.gov.pl

Prawo łowieckie wraca do komisji sejmowej. Wskazuje się m.in. na niezgodność z regulaminem Sejmu czy znaczący wpływ lobby myśliwskiego.
W Sejmie od kilku miesięcy trwają prace nad nowelizacją prawa łowieckiego. To odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2014 r. zakwestionował przepisy umożliwiające tworzenie obwodów łowieckich na terenie prywatnych nieruchomości bez zgody ich właścicieli (niezgodność z konstytucją art. 26 i 27 ustawy Prawo łowieckie). Przepisy te przestaną obowiązywać 18 miesięcy po ogłoszeniu wyroku, czyli w styczniu 2016 r., choć być może termin zostanie przesunięty.

Błędy w procedowaniu, działanie lobby

Nowelizacja budzi wiele kontrowersji. Pisaliśmy już o tym, że przed samorządami województw jest aktualizacja podziałów na obwody łowieckie. Dla jednego województwa to koszt około 100 tys. zł.

Pojawiają się głosy przeciwników nowelizacji, który utrzymują, że ustawa została zmieniona przez lobby myśliwskie. Nieprzypadkowo – ich zdaniem – większość członków zajmującej się nowelizacją komisji środowiska to myśliwi.

Komisja środowiska pod koniec czerwca br. przyjęła sprawozdanie w całości, bez dyskusji. Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka uważa, że w ten sposób członkowie komisji zostali pozbawieni możliwości zgłaszania poprawek.

„Odmowa rozpatrzenia sprawozdania podkomisji, w rezultacie uchwalenia – w wyniku niejednomyślnego głosowania – wniosku o przyjęcie sprawozdania podkomisji jest niezgodna z przepisami konstytucji i regulaminu Sejmu normującymi postępowanie ustawodawcze” – pisze konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski w ekspertyzie wykonanej na zlecenie Biura Analiz Sejmowych.

Zdaniem konstytucjonalisty uchwalenie w ten sposób ustawy byłoby niezgodne z przepisami.

Nowelizacja ma wzmocnić uprawnienia właścicieli gruntów

Najważniejsze cele projektowanej nowelizacji to: wzmocnienie uprawnień właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich, bardziej efektywne wykonywanie planów łowieckich przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich, szybsze szacowanie szkód spowodowanych przez zwierzynę i sprawniejsza wypłata odszkodowań łowieckich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • polska pszczółka, 2015-07-22 22:03:08

    Uwaga rolnicy!!! Nowa ustawa będzie jeszcze większym knotem ukręconym przez lobby myśliwskie!!! Np. funduszem odszkodowawczym ma dysponować niewiarygodny, skorumpowany, niszczący polskie rolnictwo i generujący pod auspicjami jeszcze panującego prezydenta szarą strefę PZŁ. firmowany przez PSL. czytaj... "ZSL".  rozwiń