PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo o prokuraturze: Nowa ustawa ulepszy współpracę prokuratury ze służbami specjalnymi

  • Parlamentarny.pl    19 stycznia 2016 - 20:00
Prawo o prokuraturze: Nowa ustawa ulepszy współpracę prokuratury ze służbami specjalnymi
Zdaniem Andrzej Seremeta Prokuratura Generalna miała zbyt mało czasu na opracowanie wyczerpującego stanowiska na temat Prawa o prokuraturze (fot.pg.gov.pl)

Posłowie rozpoczęli pracę nad projektem ustawy Prawo o prokuraturze, zakładającej połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze.
Prawo o prokuraturze to kolejny projekt ustawy lansowany przez PiS, który budzi kontrowersje opozycji. Opozycja zarzuca mu upolitycznienie prokuratury oraz skoncentrowanie zbyt dużej władzy w ręku ministra sprawiedliwości, a poprzez to drastyczne ograniczenie niezależności prokuratorów.

Przemawiający w imieniu wnioskodawców poseł Michał Wójcik przedstawiał główne założenia nowej ustawy.

Są to: połączenie urzędów prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, likwidacja prokuratury generalnej i prokuratur apelacyjnych, a w to miejsce utworzenie prokuratury krajowej i prokuratur regionalnych, likwidacja pionu wojskowego i włączenie go do pionu cywilnego prokuratury, przeniesienie zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz korupcji na poziom centralny, jawność postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów oraz ich oświadczeń majątkowych, w miejsce likwidowanej Krajowej Rady Prokuratury utworzenie Krajowej Rady Prokuratorów z innymi zadaniami.

Ustawa ma też umożliwić szybsze awanse prokuratorów.

Reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości wiceminister Bogdan Święczkowski w całości poparł projekt ustawy i stwierdził, że nowelizacja odpowiada na współczesne wyzwania zwłaszcza w zakresie przestępczości finansowo-gospodarczej. Dodał, że nowa ustawa stworzy możliwość lepszej współpracy prokuratury ze służbami specjalnymi. Zwrócił też uwagę, że w ustawie jest szereg unormowań zwiększających samorządność prokuratorów niższego szczebla. Za bardzo ważny uznał przepis o utworzenie na szczeblu centralnym komórki zajmującej się przestępczością sędziów i prokuratorów, co jego zdaniem pozwoli na prowadzenie tych spraw bez wpływu lokalnych nacisków.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.