Prawo o prokuraturze: Nowa ustawa ulepszy współpracę prokuratury ze służbami specjalnymi

Posłowie rozpoczęli pracę nad projektem ustawy Prawo o prokuraturze, zakładającej połączenie urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze.
Prawo o prokuraturze: Nowa ustawa ulepszy współpracę prokuratury ze służbami specjalnymi
Zdaniem Andrzej Seremeta Prokuratura Generalna miała zbyt mało czasu na opracowanie wyczerpującego stanowiska na temat Prawa o prokuraturze (fot.pg.gov.pl)

Prawo o prokuraturze to kolejny projekt ustawy lansowany przez PiS, który budzi kontrowersje opozycji. Opozycja zarzuca mu upolitycznienie prokuratury oraz skoncentrowanie zbyt dużej władzy w ręku ministra sprawiedliwości, a poprzez to drastyczne ograniczenie niezależności prokuratorów.

Przemawiający w imieniu wnioskodawców poseł Michał Wójcik przedstawiał główne założenia nowej ustawy.

Są to: połączenie urzędów prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, likwidacja prokuratury generalnej i prokuratur apelacyjnych, a w to miejsce utworzenie prokuratury krajowej i prokuratur regionalnych, likwidacja pionu wojskowego i włączenie go do pionu cywilnego prokuratury, przeniesienie zwalczania przestępczości zorganizowanej oraz korupcji na poziom centralny, jawność postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów oraz ich oświadczeń majątkowych, w miejsce likwidowanej Krajowej Rady Prokuratury utworzenie Krajowej Rady Prokuratorów z innymi zadaniami.

Ustawa ma też umożliwić szybsze awanse prokuratorów.

Reprezentujący Ministerstwo Sprawiedliwości wiceminister Bogdan Święczkowski w całości poparł projekt ustawy i stwierdził, że nowelizacja odpowiada na współczesne wyzwania zwłaszcza w zakresie przestępczości finansowo-gospodarczej. Dodał, że nowa ustawa stworzy możliwość lepszej współpracy prokuratury ze służbami specjalnymi. Zwrócił też uwagę, że w ustawie jest szereg unormowań zwiększających samorządność prokuratorów niższego szczebla. Za bardzo ważny uznał przepis o utworzenie na szczeblu centralnym komórki zajmującej się przestępczością sędziów i prokuratorów, co jego zdaniem pozwoli na prowadzenie tych spraw bez wpływu lokalnych nacisków.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU