• Sejm przyjął we wtorek (13 grudnia) Ustawę o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach.
• Wywołało to sprzeciw blisko dwustu organizacji społecznych, które podpisały się pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy.
• Chcą, aby prezydent – będąc strażnikiem konstytucji – zawetował znowelizowaną ustawę.
Organizacje społeczne nie godzą się na przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Ich zdaniem nowelizacja godzi w zasady równości zgromadzeń i równości obywateli wobec prawa, wyrażone w art. 57 i 32 Konstytucji RP, a także ratyfikowane przez Polskę akta prawa międzynarodowego: Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Kartę Praw Podstawowych UE.
- Ustawa ta uchwalona została w ekspresowym tempie, bez konsultacji publicznych, bez wzięcia pod uwagę krytycznych opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, prawników Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i licznych głosów protestu dużej rzeszy organizacji obywatelskich i społecznych, wskazujących na niekonstytucyjność jej przepisów – pisze w liście do prezydenta Andrzeja Dudy dyrektora Fundacji im. Stefana Batorego – Ewa Kulik-Bielińska.
Czytaj też: Poseł Grabowski: nowelizacja Prawa o zgromadzeniach zupełnie niepotrzebna
List został napisany w imieniu 194 sygnatariuszy, którzy podpisali się pod apelem do prezydenta o niepodpisywanie znowelizowanej ustawy, apelując jednocześnie, aby prezydent stanął na gruncie ochrony zagwarantowanych konstytucją podstawowych praw obywatelskich.
Apel organizacji społecznych do prezydenta Andrzeja Dudy dodajemy w załączniku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.