PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo o zgromadzeniach: organizacje społeczne apelują do prezydenta o weto

  • MN    14 grudnia 2016 - 12:40
Prawo o zgromadzeniach: organizacje społeczne apelują do prezydenta o weto
List do prezydenta Andrzeja Dudy podpisała w imieniu wszystkich sygnatariuszy Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, prezes Europejskiego Centrum Fundacji, a także działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. (fot. Fundacja Batorego)

• Sejm przyjął we wtorek (13 grudnia) Ustawę o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach.
• Wywołało to sprzeciw blisko dwustu organizacji społecznych, które podpisały się pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy.
• Chcą, aby prezydent – będąc strażnikiem konstytucji – zawetował znowelizowaną ustawę.
Organizacje społeczne nie godzą się na przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Ich zdaniem nowelizacja godzi w zasady równości zgromadzeń i równości obywateli wobec prawa, wyrażone w art. 57 i 32 Konstytucji RP, a także ratyfikowane przez Polskę akta prawa międzynarodowego: Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Kartę Praw Podstawowych UE.

- Ustawa ta uchwalona została w ekspresowym tempie, bez konsultacji publicznych, bez wzięcia pod uwagę krytycznych opinii Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, prawników Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i licznych głosów protestu dużej rzeszy organizacji obywatelskich i społecznych, wskazujących na niekonstytucyjność jej przepisów – pisze w liście do prezydenta Andrzeja Dudy dyrektora Fundacji im. Stefana Batorego – Ewa Kulik-Bielińska.

Czytaj też: Poseł Grabowski: nowelizacja Prawa o zgromadzeniach zupełnie niepotrzebna

List został napisany w imieniu 194 sygnatariuszy, którzy podpisali się pod apelem do prezydenta o niepodpisywanie znowelizowanej ustawy, apelując jednocześnie, aby prezydent stanął na gruncie ochrony zagwarantowanych konstytucją podstawowych praw obywatelskich.

Apel organizacji społecznych do prezydenta Andrzeja Dudy dodajemy w załączniku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • bb, 2016-12-14 16:38:32

    Najważniejsze aby móc gromadzić się na ulicy organizacjom ............nieważne blokowanie komunikacji i utrudnienia życia mieszkańcom.!
  • umiempodpisać, 2016-12-14 13:22:19

    Napiszę, jak Prezydent ustawę podpisze.