PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo telekomunikacyjne: Stop nadużyciom operatorów

  • JP    6 lutego 2018 - 19:46
Prawo telekomunikacyjne: Stop nadużyciom operatorów
Do dotychczasowych progów za usługi premium (35, 100 i 200 zł) dodajemy próg 0 zł (czyli całkowita blokada). For. YouTube, Ministerstwo Cyfryzacji

Sejm zaczyna prace nad nowelizacją ustawy prawo telekomunikacyjne. Zapewni ona m.in. lepszą ochronę konsumentów przed nadużyciami związanymi z SMSami premium. Usprawni też system ostrzegania o możliwych zagrożeniach, jak np. możliwe klęski żywiołowe.
Zmiany w prawie telekomunikacyjnym trafiły do prac w Sejmie. Nad nowelizacją przygotowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji Sejm rozpoczął prace 6 lutego. Jej główny cel to ochrona konsumentów na rynku telekomunikacyjnym i wyposażenie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dodatkowe narzędzia. W proponowanym kształcie pozwoli ona też na sprawniejsze ostrzeganie przed możliwymi zagrożeniami, takimi jak np. klęski żywiołowe.

„Obecnie abonent może, ale nie musi określać, czy chce korzystać z usługi smsów o podwyższonej opłacie. A jeśli chce - do jakiej kwoty. W efekcie jest to furtka do nadużyć dla nieuczciwych firm. Zgodnie z naszym projektem, jeśli abonent nie określi żadnego progu - progiem domyślnym będzie 35 zł. Do dotychczasowych progów (35, 100 i 200 zł) dodajemy próg 0 zł (czyli całkowita blokada tego rodzaju usług)” - czytamy w komunikacie.

Regulator rynku telekomunikacyjnego, czyli prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł nakazać przedsiębiorcy zablokowanie dostępu do numeru lub pobierania opłat za usługi premium; podmiotowi realizującemu dodatkowe świadczenie - zaprzestanie świadczenia usługi; a usługodawcy (np. portalowi społecznościowemu) - usunięcie informacji promocyjnych lub reklamowych usług premium.

Zmiany w zarządzaniu kryzysowym pozwolą na wysyłanie abonentom bezpłatnych smsowych komunikatów o zagrożeniach na obszarze ich zamieszkania. Określenie obszaru występowania zagrożenia oraz treści komunikatu sms będzie zapewniane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.