PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawo wodne do zmiany

  • aw    9 lutego 2018 - 07:40
Prawo wodne do zmiany
Wciąż nie wiadomo czy będzie dokonywana ocena wodnoprawna i w jakim trybie (fot.pixabay)

Szykuje się nowelizacja obowiązującego od początku stycznia Prawa wodnego. Chodzi o rozpoczęte wcześniej inwestycje, których realizację opróżniają nowe przepisy.
Jak pisze „Puls Biznesu”, parlamentarzyści PiS zgłosili projekt nowelizacji ustawy Prawo wodne.

Powodem jest konieczność stosowania się inwestorów do nowych przepisów w zakresie oddziaływań na środowisko i dokumentacji wodnoprawnej. Problem bowiem w tym, że obowiązek dotyczy także inwestycji rozpoczętych przed wejściem w życie ustawy. Wiąże się to z odsyłaniem dokumentacji, uzupełnianiem stanowisk organów wodnoprawnych, co z kolei wydłuża czas inwestycji.

Jak pisze dziennik, posłowie poszli po rozum do głowy i chcą ponownie znowelizować Prawo wodne by trwające postępowania były prowadzone zgodnie z przepisami aktualnymi w momencie rozpoczęcia inwestycji. Choć wciąż nie wiadomo czy będzie dokonywana ocena wodnoprawna i w jakim trybie – pisze „PB”

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Tomek, 2018-02-13 12:10:52

    Mało komentowaną konsekwencją jest wprowadzone przez art 546 ust.1 nowego prawa wodnego unieważnienie wszystkich decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości, których choćby niewielka część znajduje się w tzw obszarze szczególnego zagrożenia powodziowego. Dotyka to praktycznie wszystkich działek l...eżących nad rzekami , morzem lub w pobliżu wałów przeciwpowodziowych nawet jeśli dotychczasowe warunki zabudowy uwzględniały obszar zagrożony i wyraźnie pokazywały na jakim obszarze działki można się budować.Wielu właścicieli nie ma szans na otrzymanie ponownych WZ bo w międzyczasie zmieniły się również zasady wydawania np nie dostanie WZ działka z gruntem klasy I-III a to oznacza że wartość całego mnóstwa działek, które do 1 I 2018 mogły uchodzić za atrakcyjne z racji interesującego położenia np nad rzeką spadnie do zera. Nowe prawo wodne wyraźnie narusza zasadę niedziałania prawa wstecz bo uchyla prawa nabyte obywateli. Jaką zatem wartość ma urzędowa pieczęć na warunkach zabudowy głosząca, że "Decyzja niniejsza jest ostateczna i podlega wykonaniu". Czy nie należałoby również tego artykułu wycofać lub zmienić by nie podważać zaufania obywatela do instytucji państwowych?  rozwiń